18 Kasım 2016

Solunum yetmezliği nedir?

 Solunum yetmezliği, solunum sisteminin oksijen ve karbondioksit değişimini sağlamada yetersiz kalma durumudur. Buna bağlı olarak atar damardaki kanda oksijen miktarı azalırken karbondioksit miktarı artar. Solunum yetmezliği astım, KOAH gibi pek çok müzmin hastalığa bağlı gelişebilebileceği gibi zatürre, soba zehirlenmesi ya da trafik kazası gibi sebeplere bağlı aniden de ortaya çıkabilir.

Solunum yetmezliği gelişen hastalarda nefes darlığı, hızlı soluk alıp verme, çarpıntı, dudaklarda morarma ya da ani bilinç kaybı gelişebilir. Böyle bir tablo ile karşılaşıldığında en kısa zamanda hasta mümkünse ambulans ve sağlık personeli gözetiminde, hastaneye yönlendirilmesi gerekmektedir. Eğer hastanın solunum veya kalp fonksiyonları durdu ise, bir taraftan temel yaşam desteği almış kişiler tarafından en kısa zamanda "yeniden canlandırma" manevraları başlatılmalı, diğer taraftan acil yardım çağrısı yapılmalıdır.

Solunum yetmezliği tedavisi genellikle yoğun bakım şartlarında yapılmakta olup oksijen ve/veya solunum yetmezliği ile birlikte solunum yetmezliğine neden olan hastalığa yönelik tedaviler uygulanır. Yoğun bakımda uygulanan solunum yetmezliği tedavileri genellikle ana soluk borusuna yerleştirilen bir tüp (entübasyon) veya yüze yerleştirilen bir maske (non invazif mekanik ventilasyon) yardımıyla pozitif basınç ve oksijen uygulanmasıve bu şekilde solunum kaslarının dinlendirilmesi prensibine dayanır. Güncel tedavi yaklaşımları ve erken müdahale ile, bu hastaların büyük kısmı yeniden sağlıklarına kavuşabilmektedir. Bu nedenle solunum yetmezliğinden şüphelenilen hastanın zaman kaybedilmeden hastaneye uygun şekilde yönlendirilmesi hayati önem taşır.

Türk Toraks Derneği

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır