20 Ekim 2016

KORKUTAN RAPOR: 21. YÜZYILDA TÜBERKÜLOZ GERÇEĞİ

KORKUTAN RAPOR: 21. YÜZYILDA TÜBERKÜLOZ GERÇEĞİ

Yeni yayınlanan Dünya Sağlık Örgütü Küresel Tüberküloz Raporu, hastalığın 21. Yüz yılda halen ne denli önemli bir sağlık sorunu olduğunu ortaya koymuştur. Raporun sonucuna göre 2015 yılında tüm dünyada tahmini 10.4 milyon yeni tüberküloz hastası mevcut iken bunların yalnızca 6.1 milyonu kayıtlı hastadır. Yine 2015 yılında, tüm dünyada 1.8 milyon kişinin tüberküloz hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiği bildirilmektedir. Peki tüberküloz nasıl bir hastalıktır? Neden bu kadar önemlidir?

Halk arasında verem hastalığı olarak da bilinen tüberküloz, mikobakterium tüberkülozis adı verilen bir basille oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Tedavi edilmeyen veya yetersiz tedavi edilen hastalarda ölüme yol açabilir ancak günümüzde modern tedaviler ile bugün için yüzde yüze yakın iyileşme sağlanır.

Tüberküloz hastalığı genellikle sessiz başlangıç gösterir, kronik bir tabloda seyreder. Tüberküloz hastalığının belirtileri, genel yakınmalar ve akciğere özgü yakınmalar olmak üzere iki grupta toplanabilir. Akciğer dışı diğer organ tutulumu varsa tutulan organa özgü bulgular görülür.
Genel yakınmalar; özellikle akşama doğru yükselen ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, iştahsızlık ve halsizliktir. Akciğere özgü yakınmalar ise iki-üç haftadan uzun süren öksürük, balgam çıkarma, değişken miktarlarda kan tükürme, göğüste ve sırtta ağrı, nefes darlığı ve ses kısıklığıdır.

Yakınmalar genellikle hafif başlar, yavaş ilerler. Hastalar bu yakınmaları başka nedenlere bağlayabilir ve doktora geç başvurabilir. Bu durum hastalığın daha çok yayılmasına ve tutulan organın daha fazla tahrip olmasına sebep olur. Bu arada hasta çevresine basil saçar ve daha çok kişinin infekte olmasına neden olur. Bu nedenle özellikle iki haftadan uzun süren öksürük ve diğer yakınmaları olan kişilerin en kısa zamanda sağlık merkezine başvurmaları çok önemlidir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır