25 Ağustos 2016

İLAÇ KULLANIMININ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARI

Gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada gereksiz ilaç kullanımlarının, hem insan sağlığını tehdit eden olumsuz sonuçlar doğurduğu hem de ülkelerin ciddi anlamda mali kayıplarına neden olduğu bilinmektedir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2015 yılında ülkemizde kullanılan ilaç miktarı kişi başı 25 kutu olmak üzere toplam 2 milyar kutudan fazla olmuştur. Peki ilaç kullanımı ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir?

1-      Doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanımı kesinlikle yanlış bir davranıştır. Her ilaç her hasta için uygun değildir, ayrıca ilaçların karaciğer, böbrek mide gibi pek çok organ üzerine ciddi yan etkileri mevcuttur. Bunun dışında ilaçlar, pek çok diğer ilaçla etkileşimde bulunurlar. Örneğin gereksiz yere kullandığınız basit bir grip ilacı ya da bir antibiyotik, kullanmak zorunda olduğunuz kalp ilacınız veya kan sulandırıcınızın etkisini değiştirerek ciddi sonuçlara yol açabilir. Hekiminiz size reçete düzenlerken tüm bu faktörleri dikkate alarak ilacınızı tercih eder. Bu nedenle eş dost tavsiyesi ile kesinlikle ilaç kullanmamak gerekir.

2-      Akciğer hastalıkları için Göğüs Hastalıkları Uzmanınızın verdiği inhaler olarak adlandırdığımız fıs fıs ilacınızı doğru teknikle kullanıyor olmanız, tedavi başarısı açısından son derece önemlidir. Yapılan çalışmalar, hastaların çoğunun doğru bildikleri halde yanlış teknikle ilaç kullandıklarını göstermektedir. Hastalığınızın tanısı doğru şekilde konulmuş ve doğru tedavi başlanmış olsa dahi, inhaler tedaviyi doğru kullandığınızdan emin olmak için ilacınızı Göğüs Hastalıkları Uzmanınızın veya yönlendireceği bir eğitim hemşiresinin tarif etmesi ve kullanımınızı kontrol etmesi gereklidir.

3-      Kapsül ve film tablet şeklinde kullanılan ilaçların çoğu bağırsakta açılarak etki gösterir. Bu nedenle bu tür ilaçların kırılarak veya kapsül açılarak içilmemesi gerekir.

4-      İlacınızın etkinliğinin yeterli olabilmesi için bol su ile içilmesi önerilir. İlacınızın süt, kola veya meyve suyu gibi sıvılarla içilmesi, ilacın etkisini azaltabileceğinden önerilmez.

5-      Nezle veya gribin tedavisi antibiyotikler değildir.

6-      Astım hastalarının ayrıca bazı özel durumlara dikkat etmesi gerekir. Basit ağrı kesicilerden antibiyotiklere, kalp ilaçlarından göz damlalarına kadar pek çok ilaç, astımlı hastalarda şikayetlerin aniden kötüleşmesine, yani ataklara yol açabilir. Bu nedenle astımlı hastaların, hangi nedenle olursa olsun ilaç kullanırken bir Göğüs Hastalıkları Uzmanına danışmaları önerilir.

Türk Toraks Derneği

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır