18 Haziran 2016

6 dakika yürüme testi

Kronik akciğer hastalıklarının pek çoğunda başlıca şikayet nefes darlığıdır. Bu hastalarda görülen nefes darlığı başlangıçta ağır eforlarla ortaya çıkarken, ilerledikçe hafif eforlarla, sonrasında giyinmek, soyunmak gibi günlük aktivitelerle ve en sonunda da istirahat halinde bile görülür hale gelir.

Her hastanın nefes darlığı aynı düzeyde değildir. Hastanın nefes darlığının düzeyini saptamak için solunum fonksiyon testleri yapılır. Ancak efor sırasında nefes darlığından şikayet eden hastanın nefes darlığı düzeyini efor sırasında ölçmek en doğrusudur. Bu sebeple, akciğer sertleşmesi, pulmoner hipertansiyon ve KOAH gibi hastalıklarda yapılan 6 dakika yürüme testi basitçe eforla ortaya çıkan nefes darlığını göstermekte kullanılır.

6 dakika yürüme testinde hasta en 30 metrelik düz bir koridorda yapabildiği kadar hızlı, ama koşmadan yürütülür. Kaç metre yürüdüğü ölçülür. Hasta test sırasında temposunu ve hızını değiştirmemelidir. 

Bu test sadece hastanın nefes darlığının düzeyini ölçmekte kullanılmaz. 6 dakika yürüme testi kötü olan hastaların, hastalığının kötü seyrettiği de bilinir. Ayrıca hastaların verilen tedaviye cevap verip vermediklerini anlamak için solunum fonksiyon testleri yanında 6 dakika yürüme testine de bakılır. Özellikle idiopatik pulmoner fibroz gibi akciğer sertleşmesine yol açan hastalıklarda, pulmoner hipertansiyonda hastaya tedavi başlandıktan 3 ay sonra 6 dakika yürüme testi tekrar edilir. Yürüme mesafesi belirgin bir şekilde artmışsa tedavinin fayda ettiği şeklinde yorumlanır.

Sonuç olarak, sadece düz bir koridora ihtiyaç duyulan 6 dakika yürüme testi, basit bir test olmasına karşın önemli hastalıklarda önemli bilgiler sağlar.

Türk Toraks Derneği Klinik Sorunlar Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır