8 Haziran 2016

Parkinson, solunum yetmezliği yapar mı?

İki gün önce efsanevi boksör Muhammad Ali’nin, 42 yaşından beri mücadele ettiği Parkinson hastalığına bağlı solunum yetmezliği nedeniyle kaybedilmesi, bu hastalığın nasıl solunum yetmezliği yaptığı sorusunu gündeme getirdi. Parkinson hastalığı, son dönemdeki diğer sinir ve kas hastalıkları gibi solunum merkezinin çalışmasının bozulması ve üst solunum yolu kaslarının tutulmasına bağlı “aspirasyon” denilen yiyeceklerin akciğere kaçmasına yol açabilir. Bunlara bağlı gelişen enfeksiyonlar ve solunum yetmezliği hastaların kaybedilmesi riskini artırır.

Bu hastaların, tıpkı diğer son dönem kas ve sinir hastaları gibi, nöroloji uzmanları dışında, göğüs hastalıkları hekimleri tarafından solunum desteği ve aspirasyon riskleri açısından takip edilmeleri, gerekli görüldüğü takdirde, solunum cihaz tedavilerinin uygulanması gerekir.

Bu yaklaşımlar hastalığın kesin tedavisi olmamakla birlikte, hastalığa bağlı olumsuz sonuçların önlenmesi veya ertelenmesi ile hastanın yaşam süresinde bir miktar uzamalar sağlayabilir.

Türk Toraks Derneği Solunum Yetmezliği ve Yoğun Bakım Çalışma Grubu 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır