15 Mayıs 2016

Soma faciasının ardından

Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşen ve 301 kişinin ölümüyle sonuçlanan toplu karbon monoksit zehirlenmesi faciası sonrasında Türk Toraks Derneği Mesleki ve Çevresel Akciğer Hastalıkları Çalışma Grubu tarafından;

 

Soma’da kazadan kurtulan işçilerin ilk gece hastane başvuruları sırasındaki sağlık verilerini ve 1 yıl sonraki sağlık durumlarını değerlendirmek üzere saha çalışması düzenlendi. Çalışma 2015 yılının Mayıs ayında 4 kişilik ekiple Soma Devlet Hastanesi’nde yapıldı.

Bu uzun soluklu araştırmaların sonucunda şu bulgulara ulaşıldı;

  1. Soma faciasından kurtulan ve Soma Devlet Hastanesi’ne başvuran 90 işçinin sağlık kayıtları incelendiğinde; kaza alanından hastaneye başvuru süresi uzadıkça karbonmonoksit zehirlenmesine bağlı morarma, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, çarpıntı, bulantı, görme bozukluğu, nefes darlığı belirtilerinin anlamlı oranda arttığı gözlendi. Benzer şekilde hastaneye geç ulaşanların beyaz kan hücrelerinde, üre ve karaciğer enzimlerinde artış olduğu gözlendi. Yorumumuz; maden ocaklarında işçileri gaz zehirlenmesinden koruyacak önlemlerin alınmadığı, uygun maskelerin kullanılmadığı ve kurtarma işlemlerinde organizasyon bozukluğuna bağlı olarak gecikme olduğu yönündeydi.
  2. Bir yıl sonunda Soma Devlet Hastanesi’ne gelen ve kazadan kurtulmuş 39 gönüllü işçi üstünde yapılan çalışmada; işçilerin yarısına yakın bir oranında solunumsal semptomlar mevcuttu ve yaklaşık üçte birinde pnömokonyoz (tozlu akciğer) ile uyumlu radyolojik bulgular izlendi. İleri tetkik için çağrılan ve akciğer tomografis çekilen 8 işçinin 2’sinde akciğerle ilgili 2 farklı hastalık (sarkoidoz ve amfizem), diğer 6’sında tozlu akciğeri (pnömokonyozu) düşündüren görünüm çıkmıştı.

Sonuçta;

  • Kömür madenlerinde çalışan işçilerimizi henüz yeraltında iken uygun üretim teknolojisi kullanmadığımız, uygun maske takmadığımız, eğitmediğimiz, yaşam odalarını ısrarla kurmadığımız için öldürdüğümüzü gördük,
  • Yaşamayı başaran işçilerimizde Pnömokonyoz (Siyah Akciğer) hastalığının genç yaşlarda dahi yüksek oranda gözlendiğini gördük.
  • Dernek olarak Devletin ilgili kurum ve kuruluşlarını “Kömür Madenlerinde İşçi Sağlığı ve Güvenliği” açısından etkili önlemleri almak üzere acil olarak göreve çağırdığımızı değerli kamuoyuyla paylaşıyoruz.

TTD Mesleki ve Çevresel Akciğer Hastalıkları Çalışma Grubu 

 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır