7 Mayıs 2016

İlerleyici nefes darlığı ve uzun süreli öksürüğün nadir bir nedeni

Akciğer sertleşmesi, akciğerlerdeki küçük hava keseciklerinin esnek yapıdaki duvarlarının yaralanması ve anormal yara iyileşmesi sonucu kalınlaşmasıyla oluşur. Kabuklaşan,esnekliği azalan  hava kesecikleri  duvarından oksijenin kan dolaşımına  geçmesi zorlaşır, parmak uçları morarır.

Mesleki ve çevresel faktörler (silika tozu, asbest lifi-ak toprak), enfeksiyonlar, radyasyon, bazı ilaçlar, bağ dokusu hastalıkları (skleroderma, romatoid artrit), mide asitinin akciğerlere kaçmasına yol açan reflü hastalığı akciğer katılaşmasına neden olur. Ailesel de olabilir.

Akciğer katılaşmasının nedeni belli değilse “İdiyopatik Pulmoner Fibrozis” (İPF) olarak isimlendirilir. İPF daha çok 50 yaş üstü sigara içen erkeklerde görülür.Uzun süreli,kesik kesik kuru öksürük; ilerleyici nefes darlığı; çabuk yorulma, güçsüzlük ve kilo kaybı gibi yakınmalar vardır. Parmak uçlarında çomaklaşma görülebilir. Tanıda yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi (YÇBT) önemlidir. Akciğerlerin alt ve dış kısımları tutulur. YÇBT’de tipik görünümlerin olmadığı durumlarda tanı için akciğer biyopsisi gerekebilir.

İPF’nin günümüzde bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Fibrozis geri dönüşümsüzdür bu nedenle ilaçlarla ya da ilaçsız iyileşmez. Son yıllarda hastalığın ilerleme hızını yavaşlatan pirfenidon ve nintedanib isimli ilaçlar kullanılmaktadır.Destek tedavisi olarak öksürük kesiciler, morarma varsa oksijen tedavisi verilebilir. Sigara kesin olarak bırakılmalıdır. Egzersiz programları (pulmoner rehabilitasyon) yaşam kalitesini artırır. Enfeksiyonlardan korunmak için her yıl grip aşısı yapılmalıdır. Tedavideki son aşama uygun durumlarda akciğer naklidir.

Türk Toraks Derneği Klinik Sorunlar Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır