3 Şubat 2020

Solunum fonksiyon testleri

Nefes darlığı ile başvuran bir hastaya SFT yapılarak nefes darlığının nedenleri anlaşılabilir. Bu nedenlerden en sık görülen ve halk arasında en bilenenleri astım ile KOAH ‘tır. Bu hastalıklarda hava yolları dar olduğu için akciğerlere giren havanın çıkmasında sorun vardır. Hasta nefesini verirken ıslık sesi gibi sesler çıkabilir.

Bir diğer hastalık grubunda akciğerin hava alma kapasitesi azalır. Akciğerde sertleşme ve büzüşme (fibrozis) ile giden bu hastalıkların en sık görülenleri; sarkoidoz, idiopatik pulmoner fibroz (IPF) gibi hastalıklardır. Ayrıca Romatizmal hastalıklar, bazı ilaçlar ve meslek hastalıkları da akciğerleri etkileyip, sertleşmeye yol açarak nefes darlığı oluşturabilir. Bu hastalarda akciğere giren hava miktarı azalmıştır ve bir iş yaptıklarında nefes nefese kalırlar.

Nefes almamızı sağlayan kaslarda güçsüzlük yaparak nefes darlığına yol açan polimyozit, Gullian-Barre, myastenia gravis gibi hastalıklarda akciğerlere yeterli hava giremez. Solunum fonksiyon testleri yaparak bu hastalıkları birbirinden ayırt etmek mümkündür.

Türk Toraks Derneği

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır