5 Nisan 2016

Akciğer sertleşmesi kimlerde olur, nasıl belirti verir?

Akciğer sertleşmesi (fibrozis) akciğerin süngerimsi yapısının sertleşmesi ile karakterize, Kronik obstruktif (tıkayıcı) hava yolu hastalığı (KOAH) gibi ilerleyici nefes darlığı yapan nadir görülen bir durumdur. Bu hastalıkta hava yollarında daralma söz konusu değildir. Hava keseciklerinin çevresindeki dokuda vücuda oksijen alımını engelleyen bir kalınlaşma ve sertleşme söz konusudur.

Çoğunlukla nedeni tespit edilemese de daha çok erkeklerde, sigara içenlerde ve 50 yaşının üzerindeki kişilerde olduğu bilinmektedir. Bu durum hastalığın oluşumunda nefes yolu ile alınan bazı zararlı maddelerin rol alabileceğini düşündürmektedir.

Solunum yolu ile alınan bazı çevresel ve/veya mesleki toz ve kimyasallara maruziyetler ve iltihaplı romatizma olarak bilinen bazı romatizmal hastalıklar akciğer sertleşmesi hastalığına neden olabilir.

Hastalığın en önemli belirtileri kronik (8 haftadan daha uzun süren) kuru öksürük ve sinsi başlangıçlı özellikle eforla (hareketle) olan nefes darlığıdır. Hastalığın teşhisinde mesleki ve çevresel maruziyetlerin sorgulandığı iyi bir özgeçmiş öyküsü, Göğüs Hastalıkları muayenesi, solunum fonksiyon testleri ve Akciğer grafisi değerlendirilmesi esastır. 

Türk Toraks Derneği Klinik Sorunlar Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır