30 Mart 2016

Akciğer sertleşmesinde pulmoner rehabilitasyonun önemi

Bu tedaviler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmekte ve hastalara ek bir maliyet getirmemektedir. Geleneksel rehabiltasyon yöntemleri ve geliştirilen yeni cihazlar ile kronik akciğer hastalarında solunum sıkıntısının azalması, hastaneye başvuru sayısının azalması, kan oksijen düzeyinde artma, genel kondüsyon artışı, yaşam kalitesinde artış, gerginlik ve depresyon düzeyinde azalma, kendine güvenin artması gibi çok olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Bu sayede yaşam kalitesine katkı sağlanmaktadır.

Egzersiz sırasında oksijen düşüklüğü, akciğer sertleşmesinde en önemli sorunlardan biridir. İleri evre hastalıkta oksijen verilerek egzersiz programları uygulanabilir. Akciğer rehabilitasyon uygulamaları bırakıldığında bir süre sonra etkileri ortadan kalkar bu nedenle süreklilik önemlidir. Hastalar enerji koruma yöntemleri, derin soluma teknikleri yönünden eğitilmelidir. Eğitim planı hastaların bireysel hobilerine ve aktivitelerine göre düzenlenmelidir.

Sonuç olarak pulmoner rehabilitasyon programları akciğer sertleşmesinde standart tedavinin bir parçası olmalıdır. Bu nedenle ideal olarak bu hastaların akciğer rehabilitasyon programına hastalık ileri evreye gelmeden alınmalıdır.

Türk Toraks Derneği Klinik Sorunlar Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır