16 Mart 2016

Hangi antibiyotik daha etkilidir?

Antibiyotikler insanlarda hastalık yapan mikroorganizmalara kaşrı kullandığımız ilaçlardır. Pek çok çeşit antibiyotik mevcuttur. Bu antibiyotiklerin en etkilisi hangisidir?

Ne yazık ki öyle bir antibiyotik yoktur. Her antibiyotik farklı grup mikroorganizmalara karşı etkilidir. İnfeksiyon hastalıklarında hekim, hangi mikroorganizmanın etken olduğunu düşünüyorsa ona göre antibiyotik seçecektir. Solunum yolu infeksiyonlarında etken olan mikroorganizmalarla, idrar yolu infeksiyonlarındaki birbirinden farklıdır ve bu sebeple antibiyotik seçiminin buna göre düzenlenmesi gerekir.

Antibiyotik başlamadan önce, hangi mikroorganizmanın hastalığa sebep olduğunu saptamanın yolu yok mudur? Akciğer veya bronş infeksiyonlarında bu amaçla, balgam incelemesi istenir. Hastanın balgamı özel boyalarla boyanarak mikroorganizamalar görünür hale getirilir. Bunun dışında daha kesin bir yöntem balgamın kültüre ekilmesidir. Ancak kültür sonucu genellikle 5-7 günde çıkacaktır. Hastanın tedavisini bu kadar süreyle ertelemek sakıncalı olacağından Göğüs Hastalıkları Uzmanı antibiyotik tedavisini tahmini olarak düzenler. Ancak bu tahmini yaparken daha önce yapılmış bilimsel araştırmaların sonuçlarından yararlanır.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir konu, antibiyotiği başlamadan önce mikrobiyolojik inceleme için balgam verilmesi gerektiğidir. Tek doz antibiyotik alınması bile mikroorganizmaların kültürde üremesini baskılayabilir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır