22 Ocak 2016

Sağlık harcamalarımız nereye gidiyor?

Ülkede toplam sağlık harcamalarının milli gelire oranı yüzde 5.5’e yakın. 2014 yılında ülke genelinde sağlık harcamaları toplamı 95 milyar TL. Bunun 74 milyar TL’si devletin harcaması, 21 milyar TL’si halkın harcaması. Sağlık harcamasının yüzde 17.8’ini halkımız cebinden karşılıyor.

Şimdilerde devlet sağlık hizmetlerini 2 kademeye ayırdı. Birinci kademe sağlık hizmetleri aile Hekimliği ağırlıklı hizmet. İkinci kademe hastaneler. Ama halkımız aile sağlığı birimlerinden ve merkezlerinden çok hastanelere gitmeyi tercih ediyor. Yıl boyu doktorlara yapılan 650 milyon müracaatın 220 milyonu aile hekimlerine, 430 milyonu hastanelere.

1 yılda 1 kişi ortalama 8.3 defa doktora başvuruyor. Doğu Karadeniz’de kişi başı doktora gitme sayısı 9.2.

15 yaş üstü sağlık şikâyetlerinin başında bel ağrısı ve boyun fıtığı var. Sonra sırasıyla, boyun bölgesi hastalıkları, tansiyon, alerji, depresyon, şeker hastalığı, kalp hastalığı, Alzheimer, romatizmal hastalıklar, astım, akciğer hastalıkları ve böbrek hastalıkları şikâyetleri geliyor.

Türkiye’de 1 yılda 2 milyar kutuya yakın ilaç yazılıyor (nüfusumuz 77 milyon).

En fazla mide, bağırsak ilacı kullanıyor. 286 milyon kutu mide bağırsak ilacından sonra, solunum hastalıkları için 276 milyon kutu ilaç tüketimi var.
Üçüncü sırada yer alan bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılan ilaçlar ve vitaminlerin tüketimi 270 milyon kutu. Daha sonra da 260 milyon kutuyla sinir ilaçları geliyor.

SONUÇ: Halkımız hekime çok fazla sayıda başvuruyor. Tedavi için çok fazla ilaç kullanıyoruz. Solunum yolu hastalıkları ilaçları tüm ilaç kalemleri arasında en fazla yazılan ikinci grup ilaçlar.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır