28 Kasım 2015

Amfizem nedir, kronik bronşit nedir, KOAH nedir?

Akciğerler nefes almamızı sağlayan organlardır. Ağzımızdan, nefes borumuzdan giren hava, bronşlar yoluyla en uçtaki hava keseleri olan alveollere kadar ulaşır. Her akciğerde yaklaşık 100 milyon kesecik vardır. Buraya kadar ulaşan havadaki oksijen, bu kesecikleri çevreleyen kılcal damar ağına geçer ve kan yoluyla bütün vücuda dağıtılır.

Sigaranın etkisiyle alveol denilen bu keseciklerin duvarları parçalanır ve hava alıp vermemize çok daha a katkı sağlayan listler oluşur. Amfizem denen bu durumda hastada nefes darlığı meydana gelir. 

Kronik bronşitte ise yine sigaranın etkisiyle bornşların duvarında iltihap ve ödem gelişir. Bronşların iç yüzünü döşeyen hücreler dökülür. Kronik bronşitte de nefes darlığı olur ama öksürük daha ön plandadır.

Kronik bronşiti olan her hastada az da olsa amfizem, amfizemi olan her hastada az da olsa kronik bronşiti olduğu saptandığından son 20-25 yıldır bu iki hastalık birleştirilerek KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) adıyla adlandırılmaya başlanmıştır. Ancak bazı KOAH hastalarında amfizem bazılarında ise kronik bronşit daha ön plandadır.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır