21 Kasım 2015

Kilo kaybının nedenleri?

Erişkin bir erkeğin 70 kg, kadının ise 60 kg olduğu kabul edilir. Bu rakamlar boyu 175 cm olan erkek ve boyu 165 cm olan kadınlar içindir. Yeme alışkanlığı, yaşam biçimi ve kalıtım kişilerin kilosunu etkiler.

İnsanların alışkanlıkları ve yaşam biçimi değişmeden, kendi kontrollerinde olmayan zayıflama kaygı vericidir. Diyet yapmadan altı ay içinde %10'dan fazla kilo kaybı varsa mutlaka incelenmesi gerekir.

Mide-barsak sistemini etkileyen hastalıklar bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısına neden olarak kilo kaybına yol açabilirler. Her türlü kanser de hastanın kilo kaybetmesine neden olabilir. 

Kilo kaybı varlığında bir akciğer hastalığı söz konusu ise öncelikle verem hastalığı ve akciğer kanseri akla gelmelidir. Verem tüberküloz mikrobu tarafından oluşturulan, vücudun pek çok yerini etkileyebilen bir hastalıktır, ancak hastaların %80'inde akciğeri tutar. Verem hastalığında kilo kaybı şikayetine genellikle gece terlemesi de eşlik eder. 

Akciğer kanseri erkeklerde görülen en sık kanser türüdür. Kadınlarda da meme kanserinden sonra ikinci sıradadır. 40 yaşından büyük, sigara tiryakisi, ailesinde kanserli hastası olan birinde öksürük, şikayetinin yanı sıra kilo kaybı da varsa mutlaka Göğüs Hastalıkları uzmanına başvurmalı ve akciğer kanseri yönünden incelenmelidir.

TÜRK TORAKS DERNEĞİ

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır