13 Kasım 2015

İklim değişikliği için Türk Toraks Derneği'nin de sözü var

Yeryüzü dört bir yandan  iklim değişikliğine bağlı sorunlarla karşı karşıya.  Her gün iklim değişikliklerine karşı felaketleri duyuyoruz ve uğraşıyoruz.  Türkiye’de de ani sellerle, sinsi kuraklıkla, azalan yeraltı suları ve kavurucu orman yangınlarıyla, ekmeğimizden suyumuza hayatımızın her yanına yönelik tehdit altındayız.

İklime bağlı sorunları tartışmak ve iklim değişiklerini durdurmaya katkı sağlamak üzere 12-13 Kasım’da Boğaziçi Üniversitesi’nde İklim Forumu düzenlendi.  

İklim Forumu’na  Türk Toraks Derneği ile birlikte Türk Tabipler Birliği, Temiz Hava Platformu, Sınır Tanımayan Hekimler Örgütü, Ekoloji Derneği, Fırtına İnsiyatifi, Tema, WWF, Su Hakkı Kampanyası, Yeryüzü Derneği, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Küresel Eylem Grubu’nun da yer aldığı onlarca sivil toplum kuruluşu katılıdı ve destekledi.

12 Kasım’da başlayan forumda fosil, yakıtlar, ekoloji, aşırı tüketim, canlıların sağlık hakkının tartışılacağı forumda sorunlar tartışılacak  ve çözüm önerileri de masaya yatırıldı. 

Dünyanın pek çok ülkesinden ve Türkiye’den katılımcılarla, 60’a yakın oturum gerçekleştirildi ve 150’nin üzerinde konuşmacı hava kirliliğinin etkilerine dikkat çekip çözüm önerilerini tartıştı .

İklim Forum'u sırasında derneğimiz adına katılan Doç.Dr.Haluk Çalışır, CNN Türk ile konu hakkında ropörtaj gerçekleştirdi. Bu videoyu izleyrek siz de hava kirliliğinin etkileri hakkıda bilgi dedinebilirsiniz.

https://www.medyatakip.com/medya_sistem/gb_videooynat.php?gnosif=pdNzPnw4K7UhZWsxjqWGog..&mnosif=VRtP53cgSq0.&st=2

 

TÜRK TORAKS DERNEĞİ

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© 2017 Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır