29 Ağustos 2015

Sigara insanda nasıl bağımlılık yapar?

Sigara bağımlılığının fiziksel kısmının nedeni nikotindir ve nikotin alınmadığında huzursuzluk, konsantrasyon güçlüğü, anksiyete, depresyona eğilim, iştah artışı gibi yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Bu semptomlar zamanla azalarak kaybolsa da sigara bırakma sürecinin ilk haftalarında en yoğundur. Sigara bırakma başarısızlığının en önemli nedenlerinden biri yoksunluk belirtileridir. Bırakanların davranışsal bilişsel destek ve ilaç tedavisi ile desteklenmesi bırakma başarısını artırır. Fiziksel bağımlılık ne kadar yüksekse ilaç tedavisi (farmakoterapi) ihtiyacı o kadar fazladır. Bu kişiler destek ve farmakoterapiden en fazla fayda görecek olan gruptur. Hekimlerin hastalarının bağımlılık düzeylerini değerlendirmeleri ve sigara bırakmak isteyen hastalarına davranışsal ve bilişsel destek ve farmakoterapi  vermeleri önemlidir.

Sigaranın fiziksel bağımlılık yanında psikolojik bağımlılık yaptığı da unutulmamalıdır. İçildiği zaman hissedilen yalancı rahatlama hissi, sürekli tekrarlanan sigarayı yakma, ağıza götürme hareketleri alışkanlık haline gelir. Bu alışkanlık haline gelen davranışları gerçekleştirirken kişi o anki stresinden çok kısa bir süre de olsa uzaklaştığını zannederek sigaraya daha çok bağlanır.

Doğru yapılandırılmış sigara bırakma programları kişinin hem fiziksel hem de psikolojik bağımlılığıyla mücadele etmelidir. Bu yüzden de sigarayı bıraktıracak mucize yöntemler yoktur. Bilimsel araştırmalarla etkinliği gösterilmemiş kandırmacalara itibar etmemek gerekir. Sigara bırakma tedavisi, hekimle-hastanın birlikte çalışmasını gerektiren kapsamlı bir programdır.

insan hayatına en büyük zararı veren bu alışkanlıktan kurturmanın başlangıcı ve büyük bölümü kişinin bırakmak için kararlı olmasıdır. 

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır