14 Ağustos 2015

Hacca gidenlere yönelik güncel aşı önerileri

Hac ve umre'de Suudi Arabistan üç zorunlu aşı istemektedir (meningokok, polyomiyelit ve sarı humma). Meningokok aşısı tüm hacılarda zorunlu iken polyo ve sarı humma aşısı sadece riskli bölgelerden gelenler için zorunludur.

Suudi Arabistan risk gruplarında mevsimsel influenza ve pnömoni aşıları gibi aşılar önerisinde bulunmuş, ancak zorunlu tutmamıştır. Pnömokok aşıları yerli hacılara da eklenmesi düşünülen listedeki aşılar arasındadır.

Hacıların ülkelerindeki bağışıklama programına göre uygun durumda olması ve her ülkenin hac ve umre için aşılama önerilerini oluşturması tavsiye edilmektedir.

Katar, Bahreyn, BAE, Fransa, ABD, Malezya, Singapur, Kuveyt ve Mısır gibi birtakım ülkeler hac ve umre'ye giden hacılara yönelik olarak pnömokok aşılaması önerilerini benimsemiş ve uygulamaya koymuştur.

Türkiye’de KLİMİK, EKMUD ve TÜRK TORAKS DERNEĞİ uzmanlık dernekleri hac ve umreye gidecek pnömokok infeksiyonları için risk altındaki Türk vatandaşlarının pnömokok enfeksiyonlarına karşı koruyucu olarak pnömokok aşılaması ile rutin aşılanmasını önermektedir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır