4 Ağustos 2015

Soru ve Cevaplarla SİGARA BIRAKMA

Sigarayı içenlerin yüzde kaçı bırakmak istiyor?

Sigara içenlerin %70’i sigarayı bırakmak istiyor. %30’u da 2-3 yıl içinde bırakma çabası içine giriyor.

Yüzde kaçı sigarayı bırakmak için destek talep ediyor?

%13-15 civarında destek alımı söz konusu.

Kendi kendine sigarayı bırakmak isteyenlerin yüzde kaçı başarılı?

Genellikle kullanıcılar sigarayı kendi bırakmaya çalışıyor. Uzun süreli bırakma olarak düşünecek olursak yani 1 yıl hiç sigara içmeden kalma oranı %3 ile 5 arasındadır.

Sigara bırakmada çeşitli bitkiler, bıktım otu, akapunktur, biorezonans, moraterapi, tütüne son gibi yöntemler bilimsel olmayan yöntemler midir? Bu konuda önerileriniz nelerdir?

Bunları bilimselliği kanıtlanmamış yöntemler olarak kabul ediyoruz ve sigarayı bırakmaya çalışanlara önermiyoruz. Sigara içimini şeker hastalığı, yüksek tansiyon, verem gibi bir hastalık olarak kabul ediyoruz ve bu hastalığın bilimsel bir tedavisi söz konusu, bu bilimsel tedavi dışında uygulanan tedavilerin etkinliği şüpheli. Bırakmak anlamında yapılacak tedavinin etkili ve bilimselliği katlanmış yöntemlerle yapılması tedavi başarı şansını artırıyor. Bilimselliği kanıtlanmış yöntemlerle uzun süreli bırakma oranları %50 civarındadır. Bilimselliği kanıtlanmamış yöntemleri deneyip başarısız olanlar tekrar 2 sene sonra bırakmayı deniyorlar. Yani bu durum bırakma açısından zaman kaybına yol açıyor. Elimizdeki bilimselliği kanıtlanmış yöntemlerin kullanılmasını öneriyoruz.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır