31 Temmuz 2015

Yoğun bakımda ölüm oranı neden yüksektir?

Öncelikle yoğun bakıma yatan hastaların durumları kritiktir. Hastaların ileri derecede solunum yetmezliği, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi durumları, şok veya koma durumu söz konusudur.

Hasta yoğun bakıma alındığında tahlillerine ve altta yatan hastalıkların risklerine göre hayati tehlikelerini hesaplayan bir takım yöntemler vardır. Doktorlar bu yöntemleri kullanarak yoğun bakımdaki hastaların beklenen hayati tehlikesini (ölme riskini) her gün hesaplarlar. Ve bu hesaplamalar sonucunda hasta yakınlarına bilgi verirken “hastanın hayati tehlikesi %70” yada “bu gün hastanızın hayati tehlikesi %20 azaldı” gibi, ifadelerle bu durumu açıkladıklarını duyabiliriz.

Bunun için hastaların 12 tane o gün bakılan “Ateş, nabız, ortalama kan basıncı, solunum sayısı, arter kan gazındaki oksijen, pH ve bikarbonat değerleri, kan serumundaki sodyum, potasyum, kreatinin, hematokrit, lökosit değerleri” skorlama hesaplama cetveline kayıt edilir. Yaş, ek hastalık ve bilinç durumu da belirtildiğinde tam olarak hastanın hayati tehlikesi hesaplanabilir, elde edilen değer APCAHE II skoru olarak adlandırılır. Toplamda 15 kayıt yazıldıktan sonra elde edilen skorun ölme riskini söylemesi nedeniyle hekimler için pratik değildir. Ancak yoğun bakım hastalarında bu skorlama çok doğruya yakın ölüm riskini öngörmesi nedeniyle kullanılır. Yoğun bakıma yatan hastaların ne kadar çok yada az kalbi çarparsa, oksijeni ne kadar düşerse, tansiyonu değişirse, solunumu bozulursa, yaşı ileriyse, elektrolid dediğimiz sodyum ve potasyum değerleri anormal aralıkta ise hastanın durumu o kadar kötüdür.

Yoğun bakıma yattığı andan itibaren hekimler bozuk olan bu parametreleri düzeltmeye ve hastanın yaşama şansını artırmaya çalışırlar. Ancak bilinmelidir ki, çok ağır hastaların yattığı yoğun bakım ünitelerinde bütün dünyada ölüm oranları % 10-60 arasındadır.

Türk Toraks Derneği Solunum Yetmezliği ve Yoğun Bakım Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır