1 Temmuz 2015

KOAH hastalığının bulguları nelerdir?

Hastanın öyküsü ve fizik muayene bulguları ipuçları verebilir. Hasta genellikle en küçük bir hareketle nefes nefese kalır. Örneğin muayeneye geldiğinde nefes darlığını doktoru da görebilir. Hava akımında kısıtlanma nedeniyle akciğerlerin daha etkili boşalmasına olanak sağlayan büzük dudak solunumu izlenebilir.

İleri evrede ve alevlenmeler sırasında hasta, öne doğru eğilerek oturur, elleri ile tutunup omuzlarını sabitleştirerek ve yardımcı solunum kaslarını kullanarak nefes almaktadır.

Kan oksijen düşüklüğü ve/veya karbondioksit yüksekliği nedeni ile dudaklar, dil ve parmaklarda morarama görülebilir. Kan karbondioksit yüksekliği nedeniyle ellerde titreme, gözlerde kızarma olabilir.

Amfizem ağırlıklı hastalığı olanlarda, solunum işinin çok fazla olması nedeni ile istemsiz kilo kaybı ve zayıflık görülür. Ayrıca KOAH hastaları ciddi sigara içicisi olduklarından aşırı kilo kaybı ve zayıflık, akciğer kanseri gelişiminin öncü bir bulgusu da olabilir. Ciddi kilo kaybını mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Zayıf olmalarına rağmen, akciğerdeki aşırı havalanmaya bağlı olarak fıçı göğüs ve karnın dışarı doğru çıkması gözlenebilir.

 

Zayıflık ve kilo kaybı her hastada olmayabilir. Özellikle ‘kronik bronşit’ in ağırlıklı olduğu olgularda ise erken dönemde kalp yetmezliği ortaya çıkar. Bu kişilerde boyunda damarlar belirginleşme, bacaklarda ve ayak bileklerinde ödem saptanmaktadır.

Türk Toraks Derneği KOAH Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır