26 Mayıs 2015

Sarkoidoz nasıl tedavi edilir

 Her yıl yaklaşık olarak 100 bin kişide 5 kişide ortaya çıkan sarkoidoz hastalığı hemen her zaman akciğerleri etkiler. Ancak bunun yanında bazı hastalarda gözler, lenf düğümleri, deri, kalp, beyin tutulumu da olabilir. Genellikle halk arasında bilinmediğinden tanı konulduğunda hastada korkuya yol açmakla birlikte her zaman tedavi edilmek zorunda değildir. Hastaların büyük kısmında hastalık tedavi verilmeden kendiliğinden gerileyebilir.

Genelde hastalar, doktor tarafından uygun görülen bir süre ile izlemeye alınırlar. Bu süre içinde hastalıkta herhangi bir ilerleme olmaz ise tedavi verilmez. Ama baştan itibaren tedavi gereken bir çok hasta da vardır. Hastalığın ve tedavinin süresi hakkında net bir şey söylenmesi zordur, her hasta için ayrı karar verilmesi gerekir. Bu nedenle tecrübeli bir uzman tarafından izlenmek, önem taşımaktadır.

Sarkoidozda tedavi esasen, bağışıklık sisteminin cevabını baskı altında tutmak için kullanılır; böylece hastalığa bağlı şikayetler azalır. Kortizon ve immunsupresif denilen bağışıklık azaltan ilaçlar, immun sistemi baskılar ve sonuçta daha az antikor üretilir. Ancak uzun süreli kortizon kullanımının yan etkileri de olabilir, dikkatli olunmalıdır. Yan etkiler arasında;  osteoporoz, katarakt, diyabet gelişimi, hipertansiyon, obezite, myopati (kas güçsüzlüğü) sayılabilir. Diğer immunsupresif ajanların kullanımı, genellikle kortizon ihtiyacını azaltır. İlaç gerekmeyen sarkoidozun düzelme ihtimali çok yüksektir. Kortizon gerektiren hastalarda, ileride yıllar sonra yeniden sakoidoz uyanması olabilir.

Ülkemizde Sarkoidoz hastalığı ile ilgili birçok araştırma yapılmış ve yapılmaktadır. Türk Toraks Derneği özellikle bu hastalık konusunda birçok şehrimizde ortak çalışmalar yürütmektedir. 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır