30 Nisan 2015

Uyku Apne Sendromu tedavisinde başka ne seçenekler olabilir?

Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS) tedavisinde en etkili ve güvenilir yöntem devamlı pozitif hava basıncı uygulayan (CPAP) cihazının kullanılmasıdır. CPAP cihazı özellikle hastalığı şiddetli olanlara önerilmektedir.  Hastalığı hafif ve orta düzeyde olan veya cihaza uyum gösteremeyen veya cihazı kullanmak istemeyen kişilerin tedavisi nasıl olmalıdır? CPAP tedavisine alternatif olan bir diğer medikal tedavi yöntemi ağız içi araç (AİA) tedavisidir.  AİA’ların kullanımına olan ilgi son yıllarda artmıştır. OSAS tanısı konulduktan sonra AİA yapımı için hasta ilgili diş hekimine (Protetik Diş Tedavisi Bölümü) gönderilir. AİA yapımı için burun solunumunun yeterince iyi olması gerekir. AİA yapımına engel olan çürükler, restorasyonlar da tesbit edilmelidir.

Kimler AİA kullanabilir? AİA yapımı için burun solunumunun yeterince iyi olması gerekir. AİA (özellikle mandibulayı önde  konumlandıran cihaz) basit horlaması olan hastalarda, hafif ve orta şiddetteki OSAS’lı hastalarda, CPAP cihazını tolere edemeyen ve kullanmak istemeyen kişilerde, cerrahi girişim planlanan fakat kabul etmeyen hastalar veya başarısız cerrahi girişiminden sonra,  kilo verme sırasında kullanılır.

Kimler kullanamaz? Çene ekleminde bozukluk olanlar, çocuklar, dişleri olmayan ve santral uyku apne sendromu olan kişiler kullanamaz. 

AİA tedavisinin avantajları: Cerrahi müdahale gerektirmez. Diğer tedavi seçeneklerine göre iyileşme belirtileri çabuk görülür. AİA’lar kısa sürede hazırlanır ve hastalar tarafından kolayca tolere edilir.

 

Türk Toraks Derneği Uyku Bozuklukları Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır