25 Nisan 2019

Akciğerden su alma işlemi; TORASENTEZ

Akciğeri saran iki zar tabakası arasında biriken sıvıdan tanı ve/veya tedavi amaçlı örnek alınması işlemine torasentez denir,

Akciğer zarları arasındaki sıvı toplanma nedenlerinden bazıları şunlardır:

-Zatürre (pnömoni) ve akciğer tüberkülozu (verem) gibi enfeksiyonlar

-Kalp yetmezliği,

-Akciğer kanseri veya akciğere yayılım gösteren kanserler,  

-Böbrek hastalıkları

-Karaciğer hastalıkları

-Romatizmal hastalıklar 

Yukarıda sayılan durumlarda doktorunuz gerekli görür ise torasentez işlemi ile akciğer zarları arasında biriken sıvıdan örnek alabilir.

 

Torasentez nasıl yapılır?

İşlem öncesi hastalıklarınız, kullandığınız ilaçlar, bilinen allerjiniz varsa mutlaka hekiminize bildirmelisiniz. Hekiminiz size işlemin nasıl yapıldığına dair bilgi verecektir. Bu işlem için aç kalmanıza gerek yoktur.

Hasta bir sandalyeye ya da muayene masasına sırtı hekime dönük şekilde oturur ve iki kolunu yukarı kaldırarak bir yastığa ya da sandalyeye yaslar. Örnek alınacak taraf hekimce belirlendikten sonra steril gazlı bez ve antiseptik solüsyonla silinir. Sıvı alınacak tarafa iğne ile lokal anestezi uygulandıktan sonra , yine steril bir iğne ile sıvı alınır. Hasta bu sırada hafif bir ağrı duyabilir. Bu işlem 10-15dk kadar sürer. Ancak  boşaltma amaçlı yapılıyorsa daha uzun sürebilir. Torasentez sırasında hasta kıpırdamamalıdır. Işlem sonrası steril gazlı bez ile bası uygulanıp flaster yapıştırılır. En geç 24 saat sonra flaster ve gazlı bez çıkartılır. Bu sürede banyo yapılmaması uygundur.

 

Türk Toraks Derneği Tanı Yöntemleri Çalışma Grubu 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır