Salgınlar

Grip, influenza virüsü denen hastalık etkeniyle oluşan, çok eski çağlardan beri bilinen bir hastalıktır. İnfluenza virüsleri A, B ve C adında 3 ana tip ve birçok alt tipten oluşur. Bulaşıcı bir hastalık olan grip çok sayıda insanı etkileyen salgınlara yol açabilir. Bunlar epidemi ve pandemi şeklinde ortaya çıkabilir.

Epidemi; bir topluluk veya bölgede görülen salgın, pandemi; bir çok ülkede epidemilerin yaygın olarak görülmesi şeklinde tanımlanabilir.

Günümüzde ulaşım olanaklarının artması nedeniyle hastalıkların yayılımı çok daha kolay olmaktadır.

İnfluenza virusu antijenik yapısında küçük değişiklikler yaparak mevsimsel epidemilere neden olur. Sonbahar kış aylarında yüksek ateşli solunum yolu enfeksiyonlarının aniden artışı influenza epidemisini düşündürmelidir. Epidemi 2-3 haftada en yüksek düzeye ulaşır ve 5-6 hafta sürer. Tüm ayaktan ve yataklı tedavi kurumlarına başvurular artar. Tropikal ülkelerde yılın her dönemi hastalık görülebilirken diğer bölgelerde özellikle sonbahar ve kış aylarında salgınlar olur.

Grip pandemileri A tipi İnfluenza virüsleri ile oluşur. İnsanların henüz bağışıklık kazanmadığı yeni bir virüsün oluşması ve insandan insana kolaylıkla bulaşması grip pandemisine neden olabilir.

Grip salgınına neden olan virüsün özelliklerine göre riskli gruplar değişebilir. Fakat genel olarak herhangi bir hastalığa sahip kişilerin sağlıklı insanlara göre daha riskli olduğu söylenebilir.

1918, 1957, 1968 ve 2009 yıllarında grip pandemileri gerçekleşmiştir. 1918-1920 yılları arasındaki İspanyol Grip salgını 20 milyon kişinin, 1957 yılındaki Asya ve 1968 yılındaki Hong Kong Grip salgınları yaklaşık 1.5 milyon insanın ölümüne neden olmuştur.
Grip, basit nezleden farklıdır. Öksürük, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kırgınlık, burun akıntısı gibi belirtiler her ikisinde de olmasına karşın grip daha ağırdır. 38.5 derecenin üzerinde ateş ve yaygın kas ağrılarının olması grip hastalığını düşündürmelidir.

Hastada genel durum hızla bozulabilir, nefes darlığı ve solunum yetersizliği gelişebilir.
Teşhis boğaz sürüntüsünde virüsün saptanması ile konulur.
Virüslerle olan hastalıklar bakterilerle olanlardan farklıdır. Bunlara mevcut antibiyotikler etki etmez. Virüslere özel ilaçlar geliştirilmiş olmasına karşın bunlar grip salgınlarında çok işe yaramazlar. Bu hastalara yapılacak tedavi destek tedavisidir.

Tansiyonu düşen hastalara serum tedavisi, ateşşin kontrol altına alınması, solunum yetmezliği gelişenlerde yoğun bakımda solunum cihazına bağlamak hastalığın vücut tarafından yenilmesine kadar zaman kazandırır.
Aşısı yoktur. İnfluenza virüsü değişim geçirerek yeni bir yapıya sahip olarak salgınlara yol açtığından bu yeni virüse karşı, mevsimsel grip aşıları işe yaramayacaktır.

Salgın esnasında hasta bireylerin izolasyonu, sağlıklı insanlarla temasının önlenmesi, maske kullanımı, sık el yıkama gibi önlemler alınabilir.
Gripli hastaların konuşma, öksürme, hapşırması esnasında ortama yayılan solunum damlacıklarının solunması ile veya bu materyallerle kirlenmiş yüzeylere dokunma ile bulaşabilir. Salgınlar sırasında hastalarla bu şekilde temaslardan kaçınılmalıdır.

  GÜNCEL HABERLER


Tüm Duyurular

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© 2017 Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır