Terliyorum

Terleme, vücudumuzun normal bir fonksiyonudur. Vücut ısının yükselmesini kontrol etmek için terleme ile sıvı kaybedilmesi ve derideki damarların genişlemesi çok önemlidir. Ateşimiz çıktığında terleme başlar, bu sayede vücut ısısı normal sınırlarda tutulur. Ortam çok sıcaksa, egzersiz durumlarında ve ani gelişen stres durumlarında da kişi terler.
Aşırı sıcak ortamlar, vücut ısısındaki artış, egzersiz, stres ve ilaçlara bağlı gelişen terleme vücudun fizyolojik bir yanıtıdır ve normal kabul edilir. Pek fark etmesek de normal yaşantımızda günlük olarak terleme ile 500-1000 ml sıvı kaybederiz.

Terleme ergenlik ve menopoz döneminde artar. Şişman kişiler daha fazla terlerler. Gebelerde de terleme normalden fazla olabilir.
Aşırı terleme en çok el, ayak, yüz ve koltuk altı bölgelerinde görülür. Stres, infeksiyon hastalıkları, hipertiroidi, şeker hastalığı, hormon hastalıkları, kalp hastalıkları, kanser ve bazı ilaçlar, aşırı terlemeye yol açan önemli nedenlerdir.
Aşırı terleme hiçbir yakınması olmayan birinde eşlik eden başka yakınmalarla beraber yakın zamanda başlamışsa yukarıda sayılan hastalıklardan kaynaklanabilir ve bir hekime başvurulmalıdır. Oysa yıllardır terleyen ama terleme dışında başka yakınması olmayan çok sayıda insan vardır. Bunlarda aşırı terleme bir hastalığın belirtisi olarak değil, sadece terlemeyi kontrol eden sinir sisteminin aşırı çalışması nedeniyledir. Bu terleme yüz, eller, ayaklar, koltuk altları, cinsel bölgelerden sadece birinde olabileceği gibi tamamında da olabilir. Bu tür terlemelerin en önemli sonucu psikolojik ve sosyal sorunlara yol açmasıdır.
Hemen herkes uykusunda zaman zaman, az ya da çok terler. Gece terlemesinin bir hastalık belirtisi olarak değerlendirilebilmesi için, beraberinde başka hastalık belirtilerinin bulunması, terlemenin yatak takımlarını ıslatacak veya kişiyi uykusundan uyandıracak boyutlarda olması gerekir.
Tüberküloz (verem), lenfoma (lenf bezi kanseri), hipertiroidi (zehirli guatr), diyabet (şeker hastalığı) ve uyku apnesi gece terlemesine yol açan başlıca hastalıklardır.

  GÜNCEL HABERLER


Tüm Duyurular

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© 2017 Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır