Öksürük

Öksürük, aynen hapşırık, kusma ve ishal gibi, vücudumuzun bir korunma yöntemidir. Vücudumuzda, biyolojik evrimimiz boyunca bir çok savunma yöntemi gelişmiştir. Burada esas amaç, bedenimiz içine giren zararlı etkenlerin dışarı atılmasıdır.
Mikroplar, virüsler, fazla ifrazat, yanlışlıkla yutulan yabancı cisimler ve içerideki kanamanın dışarı atılması veya spazm (kasılma) sonucu daralan bronşların belirtisi olarak öksürük ortaya çıkar. Ancak uzadığında, çoğu zaman hastalık belirtisi olarak değerlendirilmelidir. Isı-kontrol merkezi bozuk, özellikle soğuktan çok etkilenen kişiler, üşüdüklerinde titreyerek, hapşırarak veya öksürerek, hem enerji üretebilir hem de solunum yolu duyarlılıklarını belli edebilirler.
Öksürük dünyada insanları doktora götüren en sık nedendir. Örneğin Japonya’da sadece öksürenlerin başvurduğu ayrı öksürük klinikleri vardır.
Çocuklarda infeksiyonlar, astım ve reflü, erişkinlerde ise infeksiyonlar, astım/KOAH, allerjik ya da allerji dışı rinit (nezle) ve sinüzit en sık öksürük nedenleridir. Her reflü hastası öksürmez ama sürekli öksüren her hasta reflü olur. Birkaç günden uzun süren öksürüklerde doktorunuza başvurmanız gerekir.

Sigara içenlerde kronik bronşit yani öksürük ve balgam çıkarma, sanki normal gibi algılanmaktadır. Bu kişilerin mutlaka yılda bir kontrole gitmeleri gereklidir. En iyisi sigara içmemek veya içiyorsanız en kısa sürede bırakmaktır.
Uzun süren öksürükler insanı aynı dayak yemiş gibi bir duruma getirir. Öksürük nedeniyle gece uyuyamamak, kaburga kırıkları, çeşitli fıtıklar, göz içi kanamaları, doğum yapmış hanımların idrar kaçırması en sık eşlik eden durumlardır.

Öksürüğün tedavisi öksürük kesici ilaçlar değildir. Bilakis bu yöntem, öksürüğü doğuran bazen kanser veya tüberküloz gibi önemli bir nedenin anlaşılmasını geciktirir. Zaten gündelik tıp pratiğinde, öksürük şurupları/mukolitik/ekspektoran gibi ilaçların yerleri giderek azalmaktadır. Dünyanın bir çok ülkesinde bu tip ilaçlar, resmi ödeme listesinden çıkarılmıştır. Öksürük ancak hastanın yaşam kalitesini bozar, günlük işlerini yapamaz hale getirir veya uyumasına engel olursa bu tip ilaçlar hekim kontrolünde uygulanabilir.

Halk arasında öksürük kesici olarak belki yüzlerce reçete dolaşmaktadır. Soğan suyundan, bala, ıhlamurdan zencefile, internet veya bir çok gazete/televizyon programında önerilen reçetelerin hiçbirinin esas tedavide yeri yoktur. Eğer kullandığınız bitkisel yöntem, öksürüğünüze iyi geliyorsa, altta yatan ciddi bir rahatsızlığınız varsa teşhisinizi geciktirebilir.

Sonuç olarak öksürüğün solunum yollarının doğal savunma sisteminin önemli bir parçası olduğunu unutmadan, öksürüğü değil, öksürüğe yol açan sebebi tedavi etmeye çalışmak gerekir. Bunun için de tıp dışı uygulamalarla zaman kaybetmeden Göğüs Hastalıkları hekimine başvurmak en iyi yoldur.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© 2017 Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır