Nefesim Daralıyor

Normalde nefes aldığımızı farketmeyiz, ancak kişi aldığı veya verdiği nefesi farketmeye başlarsa, nefes almak ya da vermekte zorlandığını hissediyorsa nefes darlığından bahsedebiliriz.
Ani başlayan şiddetli nefes darlığı acil müdahale gerektirebilir, doktora başvurmak gerekir. Ancak yavaş gelişen, uzun seyirli olanlarda bu denli acil olmasa da mutlaka yardım alınmalıdır.
Akciğerlerde var olan bir hastalıktan dolayı (hava yollarının tıkanması, akciğerlerin sertleşmesi , hava kaçağı olması gibi nedenlerle) nefes darlığı gelişir.

Ancak akciğer dışı nedenlerle de gelişebileceği unutulmamalıdır. Kalp hastalıkları bu durumların başında gelir. Ayrıca kansızlık, şeker gibi bazı hastalıklar ve psikolojik nedenlerle de nefes darlığı olabilir.

Ayırıcı tanı için mutlaka tetkik yapılmalıdır. Bilinen bir kalp hastalığı veya hipertansiyonu olan hastaların işe kardiyoloji muayenesi ile başlamaları, diğer durumlarda ise mutlaka Göğüs Hastalıkları Hekimi'ne başvurmaları en doğru yoldur.
Evet mutlaka tetkik etmek gerekir. İlerleyici akciğer hastalıklarının başlangıç dönemi olabilir.
Bir göğüs hastalıkları merkezine başvurup muayene olun ve nefes ölçüm testi yaptırın.
Hayır çok kolay. Basit bir üfleme testidir ve ağrısı, acısı yoktur. Akciğerlerinizin kapasitesini gösterir, burada çıkan sonuca göre tedaviniz planlanır. Ancak bu testlerin doğru yapılması ve yorumlanması çok önemlidir. Bu nedenle mutlaka Göğüs Hastalıkları merkezlerine başvurmak gerekir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© 2017 Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır