Balgamda Kan Gördüm

Genellikle balgamla karışık kan, uzun süreli öksürüklerle birlikte, sabahları boğazı temizlerken küçük kılcal damarların çatlamasına bağlı olabilir. Ancak, diğer solunum sistemi hastalık bulguları (öksürük, balgam çıkarma, gece terlemesi, ateş, nefes darlığı gibi) ile birlikte ise, veya tek başına olsa bile, sigara içiyorsanız, tekrarlıyorsa, tek başına kırmızı kan geliyorsa, hiç gecikmeden bir Göğüs Hastalıkları Hekimi'ne başvurmalısınız.

Her türlü akciğer hastalığı balgamda kan görülmesine sebep olabilir. Balgamda görülen kan, akciğer kanseri gibi çok önemli bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi, kronik bronşit, bronşektazi, verem gibi daha iyi seyirli bir hastalığa da işaret edebilir. Göğüs Hastalıkları Hekimine başvurduğunuzda neye bağlı olduğu ortaya konacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki, her türlü incelemeye rağmen hastaların %20 kadarında sebep bulunamayabilir.
Balgamsız doğrudan kan gelmesi, akciğer ve bronşlardan başka, burun, geniz, diş etleri, yemek borusu, mideden de kaynaklanabilir. Göğüs hastalıkları uzmanı, ayırıcı tanıyı yapıp, hastalığınızın tedavisini yapacaktır.

Balgamda kan görülmesi, alarme edici bir durumdur. Çünkü, ardından nadir de olsa, ağızdan bol miktarda kan gelmesi söz konusu olabilir. Bu, sıkıntılı bir durumdur ve çok nadiren geç kalındığında akciğerlere dolan kanla boğulma gibi nedenden ölüme dahi götürebilir. O yüzden, daha başlangıç aşamasında derhal göğüs hastalıkları uzmanınıza başvurmalısınız.

Öncelikle kanamanın bronş sisteminden geldiği şüphesi netleştirilmeli, ardından da hem teşhis hem de tedavi amaçlı bronkoskopi işlemi yapılmalıdır. Bronkoskopi solunum yollarının görerek incelenmesini sağlayan, yaklaşık küçük parmağımız kalınlığında, eğilip bükülebilen bir borudur. Ancak, hastalığın teşhisi diğer yöntemlerle (balgamda mikrop bakılması, PA akciğer grafisi veya akciğer tomografisi, kan tahlilleri gibi) konulmuşsa, bronkoskopiye gerek kalmayabilir.
Ağızdan kanaması olan hastaların %1’ine, diğer tedavi yöntemlerine rağmen kanaması durmazsa veya kanamaya neden olan durumun (tümör, mantar topu gibi) uzaklaştırılması gerekiyorsa ameliyat gerekebilir. Bazen bu hastalarda, bronşiyal embolizasyon dediğimiz kanayan damarın pıhtıyla tıkanması işlemi yapılarak ta, tedavi sağlanabilir. Bu yöntem son yıllarda daha sık uygulanmakta olup, bu işlemin başarılı olmadığı hastalarda ameliyat gündeme alınmaktadır.

  GÜNCEL HABERLER


Tüm Duyurular

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© 2017 Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır