24 Nisan 2020

Türk Toraks Derneği Okul Başkanı ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Havlucu, ''.Salgının başlangıcından itibaren izole olan yaşlılar, kısıtlamalar azaltılıp sokağa çıktıklarında ne tür risklere maruz kalabilirler ?''sorusunu cevaplandırdı

Salgın başlangıcı itibariyle tamamen izole yaşayan kişiler özellikle de yaşlılar tehlike bittiğinde ve kısıtlamalar azalıp sokağa çıktıklarında, doğal bağışıklıkları muhtemelen gelişmemiş olacağı için, ne tür risklere maruz kalacaklardır? 

 
Bağışıklık sistemi vücudun savunma mekanizmasıdır. Başka bir deyişle hastalıklara karşı dirençli olmamızı sağlayan sistemdir. İki tür bağışıklık mevcuttur. Bunlar, doğuştan gelen doğal ve sonradan kazanılmış olan edinsel bağışıklıktır. Koronavirüs de söz konusu olan edinilmiş bağışıklıktır. Edinilmiş bağışıklık vücudun mikroorganizmalara karşı antikor üreterek kazandığı bağışıklıktır. Bu antikorlar aktif veya pasif şekilde kazanılabilir. Aktif olanda; hastalığa yakalanırız, vücut bu hastalıkla karşılaşır, tanır ve savaşır. Mikrobu öldürmek için antikor dediğimiz bir madde üretir. Bu madde onu tekrar aynı mikropla karşılaştığında mikrobu tanıyıp hasta olmasını engeller ve korur. Bunun yanında mikropları zayıflatılmış hali veya bunların toksinleri kullanılarak üretilen aşılarla kazanılan bağışıklık da benzer şekildedir. Bu mikroorganizmalar laboratuvar ortamında işlemden geçirildiği için hastalık yapma tehlikesi yoktur ancak antikor üretimini sağlar. Yaşlılık döneminde doğal ve sonradan kazanılmış immünitede değişimler meydana gelebilmektedir, bağışıklık sistemi zayıflamaktadır.
 
Bu nedenle belli bir yaşın üzerindeki kişiler bu virüsle temas ettiklerinde bağışıklık sistemi yeterli yanıt veremediğinden ve bu yaş grubunda kardiyovasküler hastalıklar, kronik böbrek yetersizliği, diyabet, kronik akciğer hastalıklardan dolayı Coronavirüs enfeksiyonu daha ağır seyretmekte ve bu nedenle yoğun bakım ihtiyacı daha fazla olduğu bilinmektedir. Bunun yanında pandeminin başlangıç döneminde hastalığa bağışıklığı kişilerin az olması ve herkesin potansiyel bir hastalık taşıyıcısı olduğu için hastalık çok daha hızlı yayılmaktadır. Belli bir yaşın üzerindekilere getirilen sokağa çıkma kısıtlamasının temel iki nedeni de buna dayanmaktadır. Pandeminin başlangıç döneminde bulaştırıcı kişi sayısının çok fazla olmasından dolayı bulaşma hızı daha fazla olacak ve hastalığın bulaştığı kişi belli bir yaşın üzerindeyse yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı hastalık daha ağır seyredecektir. Belli bir yaşın üzerindekilerde enfeksiyonun sık görülmesi yoğun bakım ihtiyacı olan hasta sayısını arttıracağından sağlık hizmeti alımında da sorunlara sebep olacaktır (Özellikle İtalya’da pandeminin başlangıcında olan bu şekildeydi ve sağlık hizmetinin bu ihtiyacı karşılayamamasından dolayı yüksek ölüm oranları görülmüştür). Belli bir süre sonra toplumda virüse karşı bağışıklık kazanıp antikor geliştiren kişi sayısı arttıkça da virüsün bulaştırıcılık hızı da düşmeye başlayacaktır ve hastalığı daha az görmeye başlayacağız. Ayrıca aşı geliştirme çalışmaları devam etmektedir ve bu süre içerisinde aşı geliştirilip ve aşılanma da yapılacak olursa belli bir yaşın üzerindeki kişiler bu süreci en az sıkıntıyla geçirecektir.
 
Aynı şekilde bağışıklık sisteminiz ne kadar güçlüyse vücudumuz bu hastalık ile daha iyi savaşır. Bu süreçte yapmamız gereken en önemli şey bağışıklık sistemimizi kuvvetli tutmaktır. Bunun için de düzenli ve dengeli beslenmemiz, düzenli uyumamız ve mümkün olduğunca ev içinde düzenli egzersiz yapmamız önemlidir.
 
Türk Toraks Derneği Okul Başkanı ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Havlucu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır