20 Haziran 2020

Covid-19 ile saman nezlesi arasındaki fark nasıl anlaşılır?

Corona virüsün (Covid-19) Çin dışında da hızla yayılıp ve ölümlere yol açması nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmişti. Öksürük, nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösteren corona virüs, şu sıralar ise en çok saman nezlesi olanları korkutuyor. Birçok kişi bahar döneminde ortaya çıkan polen alerjisinin belirtilerini corona virüsten nasıl ayıracağını araştırıyor. Türk Toraks Derneği Çevre Sorunları ve Akciğer Sağlığı Çalışma Grubu Başkanı Dr.Öğr.Gör. Nilüfer Aykaç ve Türk Toraks Derneği Başkan Yardımcısı Prof.Dr. A.Fuat Kalyoncu saman nezlesi ile Covid-19 arasındaki farkları, ortak noktaları 10 maddede açıkladı.

Temel olarak ortak nokta ve farklarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

1.      1-Covid -19 virüslerle bulaşan üst ve alt solunum yollarında semptomlara yol açmaktadır. Saman nezlesinin esas nedeni ise polen allerjisidir.

2.      2-Covid -19 da hasta olan bir bireyden bulaşma nedeniyle olur. Saman nezlesi bulaşıcı değildir.

3.     3-Her ikisinde de aile öyküsü önemlidir. Covid -19 da  ailede covid-19 ‘lu bireyle temas olması, saman nezlesinde  ise ailesinde alerji öyküsünü sorgulamak gerekir.

4.     4-Belirtilerden covid-19 boğaz ağrısı  ve öksürük ön plandadır ateş genellikle vardır, burun akıntısı ve aksırık ise genellikle görülmez.  Saman nezlesinde ise burun tıkanıklığı, hapşırma ön plandadır. Her iki hastalıkta da koku almada kayıp, gözlerde kızarıklık ve kaşınma  görülebilir.

5.     5-Saman nezlesi olan kişinin öyküsünde atopikdermatik, astım, alerjik rinokonjuntivit ile birliktelik sıktır. Covid -19 da akut başlangıçlıdır ve altta yatan bir alerji öyküsü yoktur.

6.      6-Covid -19 ve aşaman nezlesinin tedavileri birbirlerinden tamamıyla farklıdır.

7.    7-Saman nezlesi  olan kişiler de hastalıklarından bağımsız Covid-19 geçirebilirler. Allerjikrinitin  ve alerjik rinit tedavisinde kullanılan ilaçların Covid-19’u artırdığını  gösteren herhangi bir çalışma yoktur. Bu nedenle alerjik rinitli hastaların düzenli kullandıkları ilaçlarını kesmemeleri, tedaviye hekimlerinin önerdiği şekilde devam etmeleri çok önemlidir.

 

8.      8-Hem Covid -19 hem de Saman nezlesi olan kişiler çevreleri ile yakın temastan kaçınmalı ve 2m olan fiziki mesafeyi korumalıdır. 

 

 

9.       9-Saman nezlesi olan hastalarımızın da  diğer bireylerde önerdiğimiz gibi el yıkama ve maske takma gibi temel önlemleri alması bu bulaşıcılığı önlemek açısından esastır.

10.  10-Saman nezlesi olmanız ayrıca Covid-19 geçirmemenize engel değildir. Bu nedenle burun akıntısı, aksırık , burun tıkanıklığına boğaz ağrısı, ateş ve öksürük yakınmalarınız eklenmişse maskenizi takarak size yakın bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

 

Hazırlayanlar:

ÖğGörDrNilüferAykaçKongar, TTD ÇevresorunlarıveAkciğerSağlığıÇalışmaGrubuBaşkanı

 Prof. Dr. A FuatKalyoncu; TTD Başkan Yard.

 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır