7 Nisan 2020

İdyopatik Pulmoner Fibrozis Hastalarına COVID-19 Salgınıyla İlişkili Olarak Bilgilendirme ve Öneriler

 

TÜRK TORAKS DERNEĞİ

 

COVID 19 SALGINI SIRASINDA

 

İDYOPATİK PULMONER FİBROZİS HASTALARI İÇİN ÖNERİLER

 

 

Klinik Sorunlar Çalışma Grubu tarafından hazırlanmıştır.

 

 

 

COVID-19 Pandemisi sürecinde İdyopatik Pulmoner Fibrozis olguları nelere dikkat edilmeli?

İdyopatik pulmoner fibrozis (İPF) kronik bir akciğer hastalığı olmasının yanı sıra olguların çoğunlukla ileri yaşta olmaları, sigara içicisi olmaları ve hipertansiyon gibi ek hastalıklarının fazla olması nedeniyle COVID-19 pandemisi sürecinde “yüksek riskli” kategoriye girmektedirler. Sağlık otoritelerinin ve hükümetin tavsiyesi şu anda bu hastaların sosyal olarak izole edilmesi ve çalışmaması yönündedir. Bu olgularda COVID-19 hastalığının daha ağır seyretme riski nedeniyle virüsün bulaşmasını önlemek amacıyla evlerinde kalmaları son derece önemlidir. İPF hastalığınız düzenli takip gerektirmektedir ancak bu zamanda hastane ortamına girmek, olası bulaş riski yaratacağı için uygun görünmemektedir. Diğer taraftan hastanelerin pandemiden ciddi şekilde etkilenmesi nedeniyle zorunlu olmayan hizmetler, işlemler durdurulmuştur. Bu durumları göz önünde bulundurarak siz hastalarımıza önerilerimiz şunlardır:

1.     Hastalığınızı takip eden hekiminizle telefonla diyalog kurup ileri bir tarihe kontrol randevunuzu alınız.

2.     Belirlenen tedavilerinize aynı şekilde devam ediniz

3.     Raporlu ilaçlarınızı reçete yazdırmadan TC numaralarınızı bildirerek 1 aylık olacak şekilde eczanelerden temin edebilirsiniz. Reçete yazdırmak için hastanelere gelmeyiniz (raporunuzun süresi 1 Mart 2020 tarihinden önce dolduysa raporun yenilenmesi gerekeceği için doktorunuzla diyaloğa geçiniz)

4.     Mevcut şikâyetlerinizde artış söz konusu ise veya yeni ortaya çıkan öksürük, nefes darlığı, ateş, kas ağrıları, baş ağrısı şikâyetiniz varsa basit cerrahi maske takarak acil birimlere başvurunuz

5.      Anti-fibrotik ilaçlar (pirfenidon veya nintedanib) kullanıyor iseniz bu ilaçlarınıza almakta olduğunuz şekilde devam ediniz. Salgın nedeniyle ilaçları değiştirmeye gerek yoktur. Bu ilaçların yan etkilerinin takibi için daha önceki süreçte yapılan kan tahlillerinizin yapılması gerekecektir.   

6.     Anti-fibrotik ilaçlar kullanırken COVID-19 teşhisi konulur ve COVID-19 için tedavi başlanılırsa, antifibrotik ilaçlarınıza kısa süreli ara verilmesinde sakınca yoktur. Anti-fibrotik ilaçlar karaciğer fonksiyon testlerinizde bozulmaya neden olabilir ve böbrek yetersizliği durumunda kesilmesi gerekebilir. Tedavinizi yapan hekime mutlaka kullandığınız antifibrotik ilacın adını bildiriniz. İyileşme olduğunda ilaçlarınıza yeniden başlanılması için İPF hastalığınızı takip eden doktorunuzla diyalog kurunuz.  

7.     Eşlik eden diğer hastalıklarınızı takip eden doktorlarınızın önerilerini de dikkate alın ve tedavilerinizi aksatmayın

8.     Sigara içmeyin ve çevrenizde içilmesine izin vermeyin

9.     Sizleri ve sağlığınızı önemsiyoruz lütfen evinizde kalın, sosyal izolasyon kurallarına ve kişisel hijyen kurallarına uyun.

 

Türk Toraks Derneği Klinik Sorunlar Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır