11 Haziran 2020

Tütün Ürünleri Kullanımının Zararlı Etkileri ile COVID-19 Salgınıyla İlişkili Risklere Yönelik Bilgilendirme ve Öneriler

 

TÜRK TORAKS DERNEĞİ

 

COVID 19 SALGINI AÇISINDAN

 

TÜTÜN ÜRÜNLERİNİN KULLANIMIYLA İLGİLİ EK RİSKLER HAKKINDA ÖNERİLER

 

Tütün Kontrolü Çalışma Grubu tarafından hazırlanmıştır.

 

Bugün hepimizin bildiği gibi, herhangi bir tipte tütün ürünü kullanımı doğrudan kalp-damar hastalıkları ve solunumsal hastalıklarına bağlı yaşam kaybı riskini artırmaktadır. Aralık 2019’da görülmeye başlayan COVID-19 enfeksiyonu da hem kalp-damar sistemi hem solunum sistemine doğrudan hasar vermektedir. Bir diğer yandan mevcut bilgiler göstermektedir ki, tütün kullanımının yol açtığı başlıca hastalıklar olan kalp-damar hastalıkları ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi kronik solunum hastalığı bulunan bireyler, sağlıklı bireylere göre, COVID-19 hastalığına yakalandıklarında hastalığın daha ağır seyretme riskine sahiptir. Dolayısıyla, tütün ürünü kullanımına bağlı gelişen bu hastalıklar, ağır COVID-19 hastalığı için doğrudan birer risk faktörüdür.

Tütün kullanımı, KOAH ve akciğer kanseri pek çok solunum sistem hastalığı gelişimine yol açmaktadır. Diğer yandan, tütün dumanı solunum yollarımızdaki koruyucu mekanizmaları bloke ederek, alt solunum yolu enfeksiyonu gelişimini kolaylaştırmaktadır. Bu da tütün ürünü kullanımını, söz konusu COVID-19 enfeksiyonu ve yayılmakta olan salgın için önemli bir risk faktörü haline getirmektedir. Tütün ürünü kullanımının terkedilmesi ile akciğer ve kalp-damar sağlığı iyileşmeye başlayacak ve söz konusu hastalık için kırılgan özellikler düzelmeye başlayacaktır.

Geçmişten gelen bilgilerimiz COVID-19 ile aynı aileden olan MERS-CoV ve SARS-CoV salgınları sırasında, tütün ürünü kullanımının hastaların hayatta kalma şansını olumsuz etkilediğini göstermektedir. Bu nedenle tütün ürünü kullanımın terkedilmesi, hem doğrudan hem dolaylı olarak COVID-19 gibi solunum yolu enfeksiyonlarının seyrini olumlu yönde etkileyeceği öngörülebilir.

Tüm bu gerekçelerle, tütün ürünü kullanımının vakit kaybetmeden, ertelemeden, süratle terkedilmesi özellikle COVID-19 salgınının sağlığımızı tehdit ettiği şu günlerde fevkalade önemli ve önceliklidir. 

 

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrol Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır