26 Nisan 2018

2 Mayıs "Dünya Astım Günü" Etkinlikleri

"2 Mayıs Dünya Astım Günü" dolayısı ile bir çok ilimizde çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Aşağıda bu etkinliklerimizin yer ve saatlerini bulabilirsiniz:

 2 MAYIS 2018 DÜNYA ASTIM GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

İLLER

SORUMLU HEKİMLER

 

 

ETKİNLİKLER

 

 

Düzce

 

Ege Güleç Balbay

Pınar Yıldız Gülhan

02.05.2018 tarihinde Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama Merkezi Konferans Salonunda hasta eğitim toplantısı yapılacak. (Dr. Ege Güleç Balbay,  Dr. Pınar Yıldız Gülhan)

Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama Merkezi Poliklinik Binası girişine Sağlıklı Yaşam aracı kurulucak, stand açılacak ve bilgilendirme yapılacak.

Ankara Şube

İbrahim Hikmet Fırat

2 Mayıs 2018 tarihinde 12:00 - 13:00 saatleri arasında Atatürk Sanatoryum göğüs hast ve göğ cer merkezinde "hasta toplantısı" yapılacak. 10:00 - 12:00 saatleri arasında GARD çerçevesinde Ankara sağlık müdürlüğü desteği ile Aile hekimlerine "astım" anlatılacaktır (TTD n den erikin astım , AİD nden Çocuk astım konuları anlatılacak) 17:00 - 20:00 saatleri arasında Bera otel de AİD ile ortak erişkin astım tedavi uyumu ve çocukluk astımı konuları konuşulacak.

İç AnadoluŞube

Niğde

Ayhan Varol

Astım konusunda bilgilendirme yapılacak. Hastane koridorlarındaki tv’ lerde astım bilgilendirme videolar yayınlatılacak.

Astım konusunda aile hekimlerine ve yardımcı sağlık personeline sunum yapılacak.

Hastane içinde broşür, afiş ve tv’ de astım konulu sunumlar, videolar, yerel tv ve radyoda programlar, yerel gazetelerde astım konusunda bilgilendirici yazılar yayınlanacak. 

İstanbul Şube

Esin Tuncay

2 Mayıs 'Astım Günü' etkinliği olarak planladığımız hasta eğitimleri İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Gögüs Hastalıkları Anabilim Dalı 'ndan  Dr. Bilun Gemicioğlu ve S.B.Ü Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 'nden  Dr. Metin Keren tarafından yapılacaktır. Ayrıca akşam düzenlenen Tevfik Sağlam Toplantısı'nda “Astımla sağlıklı yaşam erişkin ve çocuk “ konusu ele alınacaktır.

Yalova

Ertan Sarıbaş

Karamürsel Jandarma komutanlığında Astım, sigara ve sigara bağımlılığı ile ilgili eğitim verilecek.Sugören köyü halk eğitim merkezinde Astım konulu halk eğitimi verilecek.İlimizde bulunan tüm toplum sağğı merkezleri ve hastanelerden hizmetiçi ve halk eğitimleri yapılması istendi. Sağlıklı yaşam aracı ile halkın kalabalık olduğu yerlerde stant açılacak. Astım anketi yapılacak. Afiş ve broşür dağıtımı--> (1. ve 2. basamak tüm sağlık kurumlarına dağıtılacak.)Basın bülteni, Sağlık müdürlüğü web sitesi ve yerel basında yayınlatılacak.

 

Tekirdağ

 

Levent Cem Mutlu

Dünya Astım günü dolayısı ile il sağlık müdürlüğü ile birlikte Halka yönelik Astım bilgilendirme toplantısı yapılacak.

Batı AnadoluŞube Eskişehir

Füsun Alataş

Tuba Erdoğan

Eğitim toplantısı yapılacak. Stand açılarak bilgilendirme broşürleri dağıtılacak.Basın bildirisi yayınlanacak. ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastane polikliniklerindeki tv ekranlarında astım tanıtım videosu gösterilecek. ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastane Web sayfasında astım ile ilgili bilgilendirme duyurusu yapılacak.

Nevşehir

Songül Somuncu

2 Mayıs 2018 de tarafımdan yerel medyaya Türk Toraks Derneği adına basın açıklaması yapılacak.3 Mayıs 2018 de saat 13-15 arasında Dr. Zehra Ekinci, Kapadokya FM de " Ömer Kavak'la Görmeyen gözler-Hepimiz biraz farklıyız" programına katılarak, halka yönelik bilgilendirme yapacak.

Doğu Karadeniz Şube Artvin

Feride Marım

3 Mayıs 2018 de Astımlı hastalara eğitim yapılacak. Sağlık Çalışanlarına Astımlı Hasta Yönetimi için seminer verilecek. 2 Mayıs 2018 de hastanenin sitesinde basın bildirisi yayınlanacak. Yerel gazetelere demeç verilecek.

 

 

 

 

ÇukurovaŞube-Adana

 

 

 

 

Mehmet Ali Habeşoğlu

Adana Halk Sağğı Müdürlüğü ile birlikte Aile hekimlerine yönelik bilgilendirme toplantısı (Dr. Ferhat Çetinkaya) planlandı. Mersin Tabip Odasında Aile hekimlerine yönelik bilgilendirme toplantısı (Dr Sibel Naycı) yapılacak. Adana Yerel TV kanallarında Dr. Ali Kocabaş’ın konuşmaları organize edildi.

Adana Halk Sağğı ile birlikte Adana Optimum AVM’de stand açılarak SFT ölçümü yapılması ve halka bilgilendirici broşür ve TTD’nin Astımla Yaşam kitapçığının dağıtılması planlandı. (Dr. Mehmet Ali Habeşoğlu)

Hatay Yerel TV kanalarında Dr Mehmet Duran’ın konuşması organize edildi.

Yerel yazılı basında yayınlanmak üzere halka yönelik makale yazılması planlandı.  (Dr Mehmet Ali Habeşoğlu)

Mersin Erdemli Devlet Hastanesi’nde sağlık çalışanları ve halka yönelik eğitim toplantısı ( Dr. Burhan Söker) 

 

 

Doğu KaradenizŞube- Rize

 

 

Bilge Yılmaz Kara

RTE Üni. Eğitim ve Araştırma Hastenesi’nde stand kurulup astım hastalarına sft yapılacak, TTD astım el kitabı dağıtılıp bilgilendirme yapılacak.

Dr. Songül Özyurt tarafından hemşirelere astım konulu seminer anlatılacak.

Dr. Ünal Şahin tarafından yerel televizyon kanalında astım ile ilgili söyleşi programı gerçekleştirilecek.

Burdur

Sabri Serhan Olcay

Yerel televizyona (kanal 15) 2 Mayıs’ ta yayınlanmak üzere dünya astım günü basın bildirisi okunacak.

İzmir Şube

Ali Kadri Çırak

İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi Anfisi'nde 2 Mayıs günü saat:12.00-13.00 arası, Dr. Bilge Salık, Dr. Serpil Tekgül ve Dr. Nimet Aksel tarafından hastalara yönelik astım ile ilgili eğitim ve bilgilendirme toplantısı, Manisa'da bir ilkokulda 2 Mayıs günü Dr. Özge Yılmaz tarafından çocuk astımı ile ilgili toplantı, Dr. Ali Kadri Çırak tarafından basına yazılı ve sözlü bilgi aktarımı

Dr. Neşe Dursunoğlu tarafından astım basın bildirisi sunumu ve yerel TV kanalına konu ile ilgili açıklama yapılacak. 

 

 

 

 

Batı KaradenizŞube

 

 

 

 

 Ege Güleç Balbay Pınar Yıldız Gülhan

Dünya Astım günü kapsamında2 Mayıs 2018 de aşağıdaki yerlerde “Batı Karadeniz Astımı Anlatıyor” başlıklı toplantı yapılacak.

Düzce Üniversite Hastanesi Konferans Salonu-Pınar Yıldız Gülhan, Ege Güleç Balbay

Akçakoca Devlet Hastanesi Konferans Salonu- Dr. Mete Erbaş

BEÜ Hastanesi Şebnem Kargı Konferans Salonu- Dr. Fatma Erboy

Çaycuma Devlet Hastanesi Konferans Salonu- Dr. Emine Uysal Özfidan

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hastanesi Konferans Salonu- Dr. Suat Konuk

Kastamonu Devlet Hastanesi Konferans Salonu- Dr. Asena Arısoy

Konya

Şebnem Yosunkaya

2 Mayısta Meram Tıp Fakültesi Hastanesi polikliniklerine astım bilgilendirme posterlerinin asılacak. Yerel basında (Kon tv) astım tanıtım videosu yayınlanacak ve basın bildirisi okunacak.

Orta Karadeniz Şube- Samsun

Oğuz Uzun

Basın açıklaması yapılacak.

İl Sağlık Müdürlüğünün katkılarıyla halkın yoğun olduğu bir merkezde ( alışveriş merkezi vb) stant açılıp ücretsiz solunum fonksiyon testi yapılıp, broşür dağıtılacak.

2 Mayıs 2018 Saat 11.00’da Dr. O
ğuz Uzun’un katılımı ile AKS TV’de TV programı yapılacak.

 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır