17 Nisan 2018

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA ASTIM

 

Astım; çocukların bronşlarının kronik ve mikrobik olmayan iltihabi hastalığıdır. Ailesel ve genetik olarak yatkınlığı olan çocuklarda bazı uyaranlar (nezle, grip, sigara dumanı, egzersiz…) ile başlayan iltihabi reaksiyon, havayollarında daralmaya neden olur. Ataklar halinde gelen solunum sıkıntısına yol açabilir. Ama atak aralarında çocuk tamamen normal olarak da algılanabilir. Yalnızca efor, çok ağlama, gülme sırasında ve geceleri hırıltısı ya da belirgin öksürüğü olabilir.

Sıklığı nedir?

Dünya genelinde sıklığı artmakta olan astım, çocukluk çağında her yaşta başlayabilir. Coğrafi bölgelere göre değişmekle beraber 300 milyon kişiyi etkilediği düşünülmektedir. Çocukluk çağında erkeklerde daha sık rastlanırken, ergenlikte sıklığı değişmekte olup, yetişkinlerde kadınlarda daha fazla görülmektedir. Ülkemizde farklı bölgelerde yapılan araştırmalarda çocukluk çağında ortalama % 14-17 arasında değişmektedir.

Belirtileri nelerdir?

Hastalar öksürük, hışıltı, nefes darlığı yakınmaları ile başvurabilir, bu klinik bulgular eforla ya da mevsimsel değişiklik gösterebilir, enfeksiyonlar ile ağırlaşabilir. Ataklar allerjik ve alerjik olmayan nedenler ile tetiklenebilir. Ailede alerjik hastalık varlığı çocukta astım gelişimi için risk faktörüdür. Polenler, ev tozları, mantarlar, hayvan tüyleri gibi allerjik maddeler haricinde iç ve dış ortam hava kirliliği, sigara, bazı gıdalar astım bulgularını ortaya çıkarabilir.

Tanı nasıl koyulur?

Sürekli öksürük, hışıltı benzeri yakınmalarla gelen çocukta, fizik muayene bulguları ve bazı testlerle astım tanısı konabilir. Özellikle çocukta soğuk algınlığının sık sık akciğerlere indiği söyleniyorsa astımdan şüphelenilmelidir. Böyle hastalarda, bağışıklık sistemini gösteren testlerle birlikte allerji testi, solunum fonksiyon testleri ile hastanın durumu değerlendirilir, astımın ağırlığına göre tedavi başlanır.

Tedavi nasıldır?

Tedavide astım belirtilerini ortadan kaldıran rahatlatıcı ilaçlar ve solunum yollarının hassasiyetini ortadan kaldıran, uzun süreli kullanılan önleyici ilaçlar kullanılmaktadır.

Nasıl önlenebilir? Nelere dikkat etmek gerekir?

Astımda; allerjen maddeler, sigara gibi yakınmaları ortaya çıkaran faktörlerden uzak durmak korunmada ilk basamağı oluşturur. Öncelikle ev ortamında çocuğun duyarlı olduğu alerjenlere dikkat edilmelidir. Ev tozları, hayvan tüyleri, küf mantarlarından korunma yöntemleri uygulanmalı, astımı tetikleyen ilaç, gıda gibi maddelerden de uzak durulmalıdır. Ayrıca kalabalık ortamlardan kaçınılmalı, her yıl grip aşısı uygulanmalıdır. Çocuklara tedavide verilen ilaçlar uygun yöntemlerle ve düzenli olarak verilmeli, belli aralıklarla doktor kontrolünde takip edilmelidir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır