27 Mart 2018

ÇAMUR YAĞMURLARININ SAĞLIĞIMIZA ETKİSİ

 Türk Toraks Derneği Havakirliliği Çalışma Grubumuz görev başında. İşte sizlere bu konu ile iligili bazı bilgiler.

Çöllerden kalkan tozlar, atmosferimizin üst tabakalarına kadar yükselerek, binlerce km uzaklara ulaşabilmektedirler. Yağış ile birleşmeleri neticesinde de yeryüzüne çamur olarak düşmektedirler. Ülkemizde görülen tozların kaynağı Afrika ve Ortadoğu’dur. Özellikle Irak ve Suriye sınırımız ile Güneydoğu bölgemiz tozdan en çok etkilenen alanlardır. Bununla birlikte, Afrika kaynaklı çöl tozları da etkisini batı bölgelerimizde hissettirmektedirler.

Çöl tozları aslında doğa kaynaklı hava kirliliği nedenlerindendir. Ancak endüstriyel kaynaklı kirleticiler gibi zararlıdır. Astım, KOAH, kalp gibi hastalarda atakları tetikleyebilir, bu nedenle böyle zamanlarda hastalığı olanlar ve çocuklar dışarı çıkmamalıdır. Sağlıklı insanlar özellikle açık ortamda egzersizden kaçınmalıdır.

Çöl tozu fırtınaları, her yıl 2.2 milyar metreküp toprağın atmosfere karışmasına neden olur. Bu tozlar, astım hastalarının kriz sıklığını arttırır. Sahra çöllerinden kalkan kuartz mineralleri, mikroplar içeren tozlar, bütün dünyayı dolaşıp Atlantik’i aşıp Amerika’ya bile ulaşabiliyor. Her gram toprakta bir milyar bakteri olabileceği dikkate alınırsa, ne kadar çok bakterinin fırtınalar ile yer değiştirdiği anlaşılabilir. Ayrıca deneysel çalışmaların çöl tozlarının yüz damarlarına etki yaparak baş ağrısına neden olabileceği de gösterilmiştir.

Şehirlerin tasarımında ve geleceğinde, doğa kaynaklı bu tip gelişimlere dikkat edilmesi, büyük bloklarla kentlerin ablukaya alınmaması gerekir. Kentlerin rüzgar akışına uygun tasarlanması şarttır. Aksi durumda kirleticiler şehrin içinde kümelenir ve uzun süre şehirde yaşayanlara zarar verebilir.

 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır