23 Mart 2018

Akciğer kapasitesini nasıl ölçeriz? SOLUNUM FONKSİYON TESTLERİ

 

 Solunum Fonksiyon testleri (SFT) akciğerlerinizin ne kadar çalıştığını gösteren testlerdir. Akciğer hastalıklarına bağlı şikayetleriniz varsa veya ameliyat olacaksanız ameliyat öncesi dönemde akciğerlerinizin durumunu görmek için Göğüs Hastalıkları Uzmanı tarafından SFT istenebilir.

 Neden SFT yapılır?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı akciğerlerinizin nasıl çalıştığını görmek için bu testi isteyebilir. Akciğerlerinizi etkileyecek bir durumunuz varsa, doktorunuz bu durumun ilerleyişini veya tedaviye nasıl yanıt verdiğini görmek için bu testleri yaptırabilir.

 Hangi hastalıklarda kullanılır?:

Astım, kronik bronşit, amfizem, akciğer fibrozisi (akciğer sertleşmesi), bronşektazi (hava yollarının genişlemesi), kronik tıkayıcı havayolu hastalığı (KOAH)

 SFT için hasta nasıl hazırlanır?

Hava yollarını açan ilaç (astım veya bronşit için kullanılan ilaçlar gibi) kullanıyorsanız, test öncesi hangi saatte ilacı bırakmanız gerektiğini doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Test öncesi aşırı miktarda yemek yememelisiniz. Test öncesi;  kafein içeren içecekler, çikolata, kahve, çay tüketmemeli,  sigara içmemelisiniz ve de aşırı egzersiz yapmamalısınız. Göğüs kafesini ve karın duvarınızı sıkmayacak rahat giysiler giymelisiniz. Takma diş kullanıyorsanız test öncesi mutlaka dişlerinizi takmalısınız (ağızlığı tam olarak kavrayabilmek için).

 Peki test sırasında ne oluyor?

Spirometri ile her solukta alıp verdiğiniz hava miktarı ölçülür. Test için bir cihazın önünde oturursunuz ve dudaklarınız arasına bir ağızlık konur. Burnunuz bir kıskaçla kapatılır. Teknisyen nasıl nefes alıp vermeniz konusunda size yardımcı olur. Önce normal nefes alıp vermeniz, daha sonra hızla derin nefes alıp yine hızla birkaç saniye içerisinde tüm nefesinizi boşaltmanız istenir. Teknisyen hava yollarınızı açabilecek ilaç kullanmanızı isteyebilir veya oksijen, helyum veya karbon dioksid gibi bir gaz karışımını inhale etmenizi (nefesinize çekmenizi)  isteyebilir. Bu şekilde ilaç veya gazların akciğer fonksiyonlarınızı nasıl etkilediği gözlemlenir.

 SFT’nin riski var mı?

Birçok kişi için SFT oldukça güvenlidir. Bazı hastalarda baş dönmesi ve baygınlık gelişebilir. Astımlı hastalarda test sırasında astım atağı gelişebilir. Şu durumlarda SFT yapılmamalıdır: son 1 ayda geçirilen kalp krizi, yakın zamanda geçirilen karın, göğüs ve göz ameliyatı, akciğer zarında hava toplanması durumu.

 

 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır