16 Şubat 2018

Trafik canavarları ve uyku bozukluğu

 

Uzun yol şoförlerinin yaşam tarzı nedeniyle ömürlerinin çoğu yolda geçer. Dolayısıyla bu kişilerin kaza yapma olasılıkları, normal vatandaşlara göre  daha fazladır. Ülkemizde 26.09.2006 tarihli 26301 sayılı Resmi Gazetenin 7.maddesinde; "45 yaşından büyük, beden kitle indeksi>25 olan, profesyonel ehliyet talep eden (D ve E sınıfı ehliyet) herkesten polisomnografi (uyku testi) raporu istenmesi gerektiği, her sürücü adayına (tüm sınıf ehliyetler için) uygulanacak ankette horlama, tanıklı uyku apnesi ve/veya gündüz uykululuğu olan herkesten polisomnografi raporu istenmesi gerektiği belirtilmiştir". Ancak pratikte bu kanun uygulanmamakta ve suç işlenmektedir.

Uzun yol şoförlerinde yapılan araştırmalar, bu kişilerde özellikle uykuda solunum bozukluklarının sıklığını göz önüne sermektedir. Ülkemizde de yapılan bir araştırmada; 85 uzun yol şoförüne polisomnografi (uyku testi) uygulanmış ve 46 olguda (% 54) orta-ağır derece uyku apne hastalığı tespit edilmiştir.

Bir kişinin hasta olması sadece kendine değil, toplu taşıma yaptığı tüm yolculara ve aynı trafikte seyreden tüm araçlara da zarar verebilmektedir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır