31 Ocak 2018

SİGARA KOAH'A NASIL YOL AÇAR?!

 

KOAH nedir?

KOAH, “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı”nın baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

Kronik (Süregen, müzmin): Uzun süredir devam eden anlamına gelmektedir.

Obstrüktif (Tıkayıcı - Daraltıcı): Hava yollarındaki daralma nedeniyle havanın giriş çıkışı rahat bir şekilde sağlanamaz. Hava yollarındaki daralma, nefes verirken daha belirgindir.

İşte KOAH, süregen bronşit ve akciğerdeki hava keseciklerinin harabiyeti sonucu hava akımında kısıtlanma ile seyreden bir hastalıktır.

 

Sigara hava yollarımızda ne gibi değişikliklere neden olur?

Çevresel ya da mesleksel olarak solunan toz, duman, gazlar ve "sigara dumanı" hava yollarına ulaşır. Bu zararlı maddeleri temizlemek amacıyla hava yollarına toplanan hücrelerden ortama salınan bazı maddeler, hava yollarında şişlik ve iltihap oluşturmakta, aynı zamanda akciğerdeki hava keseciklerinin de yapısını  bozmaktadır. Bu iltihap, mikroplarla ortaya çıkan bir iltihap değildir.

Hava yollarında oluşan şişlik ve iltihaba bağlı olarak balgam miktarı artar. Üretilen fazla balgam, hava yollarında şişlik, kas kütlesinde artış, kıkırdak kaybı gibi nedenlerle, büyük ve özellikle de küçük hava yolları daralır, tüm bunların sonucu olarak da hava akımı azalır.

Büyük ve küçük hava yollarında daralmaya bağlı olarak "kronik bronşit", hava keseciklerinin yapısının bozulması sonucu da "amfizem" meydana gelir.

 Kana oksijen geçişi  bozulur ve hastalığın ileri dönemlerinde kandaki oksijen miktarı azalır.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır