12 Aralık 2017

Nedir bu KOAH denilen hastalık? Akciğerlerimizde neler olur? Peki korunmak için neler yapmalıdır?

 KOAH'ta akciğerlerinizde neler olur?

Bu hastalık özellikle sigara dumanı ve diğer zararlı gaz ve parçacıklara bağlı gelişir. Havayollarında mikrobik olmayan bir çeşit iltihap oluşur. Bu iltihap, akciğerdeki küçük hava odacıklarının harabiyeti  sonucu hava yollarının daralmasına neden olur.

Normalde balon gibi esnek olan, genişleyip daralabilen havayolları bu özelliğini yitirmeye başlar. Genişlemiş hava keseciklerine  giren havanın çıkması zorlaşır, zamanla daha da şişer. Hava keseciklerindeki bu değişiklikler anormaldir ve kalıcı olur. Bu bulgular “Amfizem’’ olarak adlandırılır. 

KOAH’ta ayrıca küçük havayolları mikrobik olmayan bu iltihap nedeniyle şişer, balgam üreten bezlerin aşırı çalışması sonucu balgam miktarında artış olur. Daralan havayollarından havanın geçişi güçleşir. Bu bulgular ise “Kronik bronşit’’ olarak tanımlanır. 
KOAH tanımı içinde “Kronik Bronşit” ve “Amfizem” birlikte yer alır. Hastalık genellikle 40 yaş ve üzerinde ortaya çıkar.

Peki korunmak için neler yapmalısınız?

*Hastalığın en önemli risk faktörü sigara içimi olduğuna göre sigara içmeyi bırakmalısınız. Sigara kullanımının önlenmesiyle hastalıktan korunabilmek mümkündür!

*Toz ve dumana maruz kalınan mesleklerde çalışan kişilerin sigara içmeleri, KOAH’a yakalanma olasılıklarını artıracağından, bu kişilerin sigaradan uzak durmaları çok daha fazla önem kazanmaktadır. Ayrıca, bu işyerlerinde, toz ve duman gibi maddelere maruz kalma derecesini azaltacak maske kullanımı, uygun iş yeri ortamının sağlanması gibi önlemler faydalı olacaktır.

*Daha çok kırsal kesimde evlerde yemek pişirmek ya da ısınmak amacıyla kullanılan hayvansal ya da bitkisel kaynaklı yakıtların yerine, başka kaynakların kullanılması önerilmektedir.

 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır