19 Kasım 2019

Hiç merak ettiniz mi: Neden sigara içiyorsunuz?

 Sigara dumanı, yaklaşık 7000’den fazla zehirli, tahriş edici ve kansere yol açan kimyasal madde içermektedir. Bu kadar maddenin yanı sıra tütündeki nikotin, ciddi bağımlılık yapma özelliğine sahiptir. Nikotin çok güçlü bir psikolojik uyarıcı ajandır. Bağımlılık yapma özelliği açısından eroin, kokain ve alkolden hiç farkı yoktur. Sigarayı ilk kez deneyen her üç kişiden biri, “tek bir sigara ile” bağımlı hale gelmektedir.

Bir sigara içildiğinde, ortalama 10 saniye gibi kısa bir sürede yanaktan emilen nikotin, beyine ulaşır ve eroin, kokain gibi maddelerin etkilediği merkezi uyararak bazı hormonların salınmasına yol açar. Kan nikotin düzeyi ile ilişkili olan bu hormonlar gevşeme, sakinleşme, konsantrasyon artışı ve keyif alma duygularına neden olur. Kan nikotin düzeyi düştüğünde, bu değişikliklerin devam etmesi için vücudunuz daha çok nikotin istemeye başlar. Bir süre sonra ise, nikotinin meydana getirdiği etkilere karşı tolerans geliştiğinden vücut giderek daha çok nikotin ister, bu da kişinin daha çok sigara içmek istemesi ile sonuçlanır. Alınmadığı takdirde bu kez sinirlilik, gerginlik, konsantrasyon bozukluğu, iştah artışı, depresyon gibi duygular ortaya çıkar.

  Nikotin bağımlılığı hekim yardımıyla üstesinden gelinebilecek tıbbi bir bozukluktur. Eğer bugün kendiniz için bir iyilik yapmak istiyorsanız, sigarayı bırakmayı düşünün. Bu konuda size destek olması için bir Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurabilirsiniz.

 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır