17 Aralık 2018

VÜCUDUMUZU BİTKİLERLE, VİTAMİNLERLE GERÇEKTEN TEMİZLEYEBİLİR MİYİZ?!

Son günlerde medyada detoks ürünleri, vücudu toksinlerden arındırma programları, akciğeri temizleyen ilaçlar vb. tarzda pek çok haber yer almaya başladı ne yazık ki. Halbuki; kilonuzun normal sınırlarda olması, spor yapmanız (her gün düzenli yürüyüş gibi) ve hareketli olmanız, güneş almanız, stresleriniz ile başedebilmeyi öğrenmeniz halinde, bağışıklık sisteminiz en iyi noktada çalışacaktır. Bunun için hiçbir şekilde ek gıda, bitkisel ürünler veya ilaç takviyesine gerek yoktur. Karaciğer ve böbrekler vücudumuzda zaten aslen  detoks yapmaktadır. Hayat boyu mükemmel detoks isteniyorsa eğer, karaciğer ve böbrekler iyi korunmalı, bunun için de sigara, aşırı alkol, yoğun ilaç kullanımı gibi toksik maddelerden uzak durulmalıdır. Yine aynı şekilde  beslenme tarzı önemlidir, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar içeren, taze sebze meyvenin yer aldığı, rafine şeker, karbonhidrat ve kırmızı etin ise az tüketildiği Akdeniz diyeti  idealdir.

Eczacılıkta yeni tanımlanmış bir uzmanlık alanı olan Fitofarmasi bitkisel ürünlerle tedavi ile ilgili alandır. Ancak  Türk Tabipler Birliği (TTB) eczacılıkta fitofarmasi uzmanlığının iptali için dava açtığını duyurdu, nedeni de bu konularda daha fazla kanıta dayalı bilimsel çalışmalara gereksinim olması olarak belirtildi. Fitofarmasi uzmanlığı müfredat içeriğinin, hekimlik uygulamaları, hekimlik mesleğinin değerleri, birey ve toplum sağlığı açısından olumsuz yönleri olduğunu değerlendirmesi üzerine TTB, söz konusu müfredatın içeriğinde değişiklikler olması için çalışmalar sürdürmüş, 1 yıllık çabaların sonuçsuz kalması sonucunda da fitofarmasi çekirdek eğitim müfredatının iptali için dava açmış olduğunu yazdı.

Kısaca; sizler her sunulan habere hemen itibar etmeyip, esas doğru bilgiyi, tarafsız, çıkarsız kaynaklardan edinmeye çalışınız. Zira bitkisel, nihayetinde zararsız, hatta yararlıdır denilen içeriklerin vücudunuzda ciddi tahribatı olabilir, ve yahut gereksiz yere bütçeniz etkilenir, çünkü çok büyük bir ticari pazar oluşmuştur artık. Lütfen doktorunuza danışmadan herhangi bir ürün kullanmayınız. Sağlık dolu günler dileklerimizle.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır