24 Kasım 2017

Kısır döngü hastalığı: BRONŞEKTAZİ

Bronşların aşırı genişlemesi şeklinde tanımlanabilecek olan bronşektazi hastalığı, hava yollarında oluşan ve inflamasyon olarak adlandırılan müzmin iltihabi durum, buna bağlı oluşan hava yolu hasarı, onunla ilişkili enfeksiyonlar ve müzmin iltihabi durumun daha da kötüleşmesi kısır döngüsü ile oluşan ve neredeyse astım ve KOAH kadar sık görülmesine karşılık yeterince araştırılmamış bir hastalıktır. Sınırlı araştırma nedeniyle de hangi ilaçların etkili olabileceği konusunda yeterince bilgi yoktur.

Bronşektazi hastalarında, başlıca şikayetler sık öksürük ve balgam çıkarma yakınmasıdır. Bazı hastalar her gün balgam çıkarabilirler. Hatta 24 saatte çıkardıkları balgam miktarı bir su bardağından fazla olabilir.

Balgamda kan görme de bronşektazi hastalarında sık görülen bir şikayettir. Bu kanama, balgamın içindeki çizgi şeklinde olabileceği gibi, durdurulmakta zorlanılan fazla miktarda bir kanama şeklinde de olabilir. Bronşektazi akciğer hastalıkları içerisinde ağızdan kan gelme şikayetine en sık yol açan hastalıktır.

Bronşektazi hastalarının tedavisinde en önemli konu, hasta bir bronşit atağı geçirdiğinde uygun antibiyotikle tedavi edilmesidir. Uygun antibiyotiği seçebilmek için Göğüs hastalıkları Uzmanı daha önceden yapılmış balgam incelemelerinden yararlanacaktır.

Atakların tedavisinden belki de daha önemli olan, hastanın sık atak geçirmesine engel olmaya çalışmaktır. Bunun için hastalar, mutlaka düzenli olarak her gün kendilerine özel düzenlenmiş solunum fizyoterapisi tekniklerini uygulamalı ve uygun şekilde aşılanmalıdır, tüm bunların takibi için ise bir Göğüs Hastalıkları Uzmanının düzenli takibinde olmalarında fayda vardır. 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır