23 Ekim 2019

PEKİ BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ? YA YANLIŞ BİLİYORSANIZ?!

*Sigara ile vücudunuza aldığınız zehirlerin vücuda zarar vermesini engelleyen herhangi bir önlem bilinmemektedir. Dudak tiryakisi olmak, spor yapmak, kanser önleyici gıdalar tüketmek, içine çekmeden içmek sizi sigaranın zararlarından korumaz.

*Kapalı ortamda içilen sigaranın ortama yaydığı zehirleri o ortamdan uzaklaştırmak için kapı cam açmak, klima, aspiratör çalıştırmak, başka bir odada sigara tüketmek işe yaramayan yöntemlerdir. Kokusu hissedilmese de zehirler ortamda kalır. 

*Sigarayı bir türlü bırakamıyorum iradem zayıf
Sigarayı bırakırken oluşan gerginlik, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, aşırım içme isteği sigara bağımlılığının beyinde bozduğu bir mekanizma ile ilişkilidir. İrade ile bağlantılı değildir. Kendinize haksızlık etmeyiniz

*Sigarayı bırakmayı denediyseniz ve bırakamadıysanız bu sizin kaderiniz değildir. Sigara bırakma konusunda doktorunuzdan yardım talep ederseniz kolayca bırakabilirsiniz. Doktorunuza bu talebinizi iletiniz. 

*Türkiye’de sigara içenler her yıl tütün endüstrisine 20 milyar dolar para kazandırmaktadır. 

*Sigarayı birkaç kez bırakmayı denedim artık bırakamam
Hayır ne kadar çok denerseniz o kadar kalıcı olarak bırakmaya yakınsınız demektir. Başa çıkamadığınız sorunlar için doktorunuzdan yardım isteyiniz.

*Bakteri denilen mikroplara bağlı gelişen zatürre insandan insana bulaşmamaktadır. Hastadan çekinmeye gerek yoktur. 

*Her solunum yolu enfeksiyonunda mutlaka antibiyotik kullanmalıyım
Hayır, birçok akciğer enfeksiyonu virüs denen mikroplarla oluşur kendiliğinizden antibiyotik kullanmayınız, Doktorunuz hastalığınız gerektiriyorsa antibiyotik reçete edecektir.

*Hastalığım için ne kadar çok ilaç kullanırsam o kadar çabuk iyileşirim
Hayır tıpta ideal tedavi en az ilaçla hastalığı iyileştirmektir. Doktorunuz size hastalığınızın gerektirdiği kadar ilaç verecektir. 

*Akciğerimi temizleyen ilaçlar varmış bunları kullanırsam akciğerime zarar veren maddeler akciğerimden uzaklaşır
*Bu kesinlikle doğru değildir. Tıpta akciğeri temizlediği ve zararlı maddeleri akciğerden uzaklaştırdığı bilinen bir ilaç ya da yöntem yoktur. Bunu iddia edenlere inanmayınız

*Astım ilaçlarını sürekli kullanırsam bağımlılık yaparlar vücudum hep ister bırakamam, o nedenle nefesim daralınca kullanmalıyım
Hayır, ilaçlar bağımlılık yapmaz, astımda düzenli ilaç kullanmak gereklidir. Yakınmanız olmasa da ilaçlarınızı düzenli kullanmalısınız. Aksi takdirde her astım atağı akciğer fonksiyonlarınızın kalıcı olarak kaybına yol açabilir.

*Astım ilaçları bağımlılık yapar mı?
Astımda kullanılan ilaçlar bağımlılık yapmaz. Hastalık kronik olduğu için ilaçların uzun süre kullanılması gerekir. Hastanın ihtiyacı kalmadığında doktorun önerisi ile ilaçlar kesilebilir. İhtiyaç olduğu sürece ilaç kullanılması gerektiği için halk arasında bağımlılık yaptığı konusunda yanlış bir inanış vardır.

*Solunum yoluyla alınan kortizonun yan etki riski nedir?
Solunum yoluyla verilen kortizon dozları iğne veya hap şeklinde verilen kortizonun yaklaşık binde biri kadardır. Bu kadar düşük miktarda olduğu için uzun süreler yan etki olmaksızın kullanılabilir. Doktorunuzdan ilacın kullanım şekli ve dozu konusunda ayrıntılı bilgi alın ve o şekilde kullanın.

*Dedem sigara içmesine rağmen KOAH olmadı. Ben de olmam
Her sigara içen KOAH olmaz. Ancak sigara ve diğer tütün ürünlerinin KOAH a neden olduğu net bir gercektir. KOAH'lıların arasında sadece %10-15'lik bir kısım sigara içmemiş kisilerdir.

KOAH sigarayı bırakmama rağmen ilerliyor, o zaman sigarayı bırakmama gerek yok
KOAH olmuş birinin sigarayı bırakması, en az hiç başlamamış olması kadar önemlidir. KOAH hastalığında hastalığın ilerlemesini durduran en önemli tedavi yöntemi sigarayı bırakmaktır.

*KOAH bulaşıcı bir hastalıktır
Hayır, KOAH bulaşıcı değildir. Hastaların %90 kadarında sebep sigaradır. Geri kalan KOAH'lılarda ise neden; odun-kömür sobası yakmak, endüstri de yoğun dumana maruz kalınacak işlerde çalışmak ve pasif sigara maruziyetidir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır