8 Kasım 2017

Nefes darlığı ve öksürük ileri yaşta sadece KOAH'ı mı akla getirmeli?! AKCİĞER SERTLEŞMESİ (PULMONER FİBROZİS) !

Akciğer sertleşmesi (pulmoner fibrozis); akciğerin süngerimsi yapısının sertleşmesi ile karakterize, kronik obstrüktif (tıkayıcı) hava yolu hastalığı (KOAH) gibi ilerleyici nefes darlığı yapan bir durumdur. Bu hastalıkta hava yollarında daralma söz konusu değildir. Hava keseciklerinin çevresindeki dokuda, vücuda oksijen alımını engelleyen bir kalınlaşma ve sertleşme söz konusudur.

Çoğunlukla nedeni tespit edilemese de daha çok erkeklerde, sigara içenlerde ve 50 yaşın üzerindeki kişilerde olduğu bilinmektedir. Bu durum, hastalığın oluşumunda nefes yolu ile alınan bazı zararlı maddelerin rol alabileceğini düşündürmektedir.

Solunum yolu ile alınan bazı çevresel ve/veya mesleki toz ve kimyasallara maruziyetler ve iltihaplı romatizma olarak bilinen bazı romatizmal hastalıklar akciğer sertleşmesi hastalığına neden olabilir.

Hastalığın önemli ilk belirtileri sıklıkla kronik (8 haftadan daha uzun süren) öksürük ve sinsi başlangıçlı özellikle eforla (hareketle) olan nefes darlığıdır. Hasta kendi yaşında olan diğer kişilerden daha sıklıkla yorulduğunu ve zaman içinde yol yürüme, nefes alma kapasitesinin azaldığını fark edebilir. Genellikle öksürük kuru ve balgamsızdır.

İlerleyen dönemde hastanın istirahat halinde de nefes darlığı olabilir. Kendi başına yanında yardımcı olmadan yaşantısını sürdürmekte zorlanabilir. Tuvalete giderken, yemek yerken hatta konuşurken güçlük duyabilir. Hastanın parmak uçlarında çomaklaşma denilen kalınlaşmalar görülebilir. Mutlaka tıbbi destek gereklidir. Güçsüzlük, kilo kaybı da olabilir. Yani hastalığın dönemlerine göre, akciğerlerin etkilenmesine bağlı olarak değişik belirtiler oluşabilir.

Erken dönemde hiçbir belirti vermeyebilir. Bu dönemde bazen, hiçbir şikayeti olmayan hastada herhangi bir nedenle çekilen bir akciğer grafisi ile tanı konabilir.

Hastalığın teşhisinde; mesleki ve çevresel maruziyetlerin sorgulandığı iyi bir özgeçmiş öyküsü, Göğüs Hastalıkları muayenesi, solunum fonksiyon testleri ve radyolojik değerlendirme esastır. 

Bu bulguları olan hastaların bu konuda ihtisas yapmış uzmanlara başvurması ve bu merkezlerde ileri tetkik ve tedavi olanaklarının planlanması uygundur.

 

 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır