1 Ağustos 2017

Öksürünce ne yapmalı?

 İLK BAŞVURU AİLE HEKİMİNE

Aile hekiminiz ilk başvurunuzda size, muayene ve değerlendirmesine göre, gerekirse antibiotik, anti-grip ve ateş düşürücü ilaçlar vs. verebilir. Zaten öksürüklerin bir bölümü günler içinde kendiliğinden geçer. Sigara içenlerin kendileri ve çocukları daha uzun süre öksürür. Kilolu olanlar, zayıf ve normal kilolu olanlara göre daha çok ve uzun öksürür. Çünkü öksürüğün kendisi de, önemli bir reflü nedenidir. İnsan her öksürükte biraz reflü olur, ama her reflü olduğunda öksürmez. Sürekli öksürenlerde reflü ve öksürük içiçe girer ve hangisinin hangisini doğurduğunu tam olarak anlamak zorlaşabilir.

Öksürük kuru şekilde olabileceği gibi, balgam ile beraber olabilir, o zaman balgamın rengi doktorunuza bilgi verebilir. Ateşinizin olması önemlidir. Hırıltı, hışırtı ve nefes darlığının eklenmesi, ilave nefes açıcı ilaçların da verilmesini gerekli kılar. Bu ilaçların bir kısmını Aile Hekimini yazamayabilir, o zaman bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmanız uygun olacaktır.

GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI

Gerekli gördüğünde akciğerinizin filmini ve bazı kan tetkikleri ile solunum fonksiyon testini görmek isteyebilir. Sigara içmiyor ve gençseniz, doktorunuzun sizi sadece muayene etmesi yeterli olabilir ama sigara içen bir kişiyseniz, daha ileri tetkikler gerekebilir. Avrupa’da bazı ülkelerde sigara içmeyenler, özellikle kışın hastane randevularının sigara içenler tarafından daha çok kullanıldığını, bu nedenle kendilerinin hastanelerde uzun süre beklemek zorunda kaldıklarını, bu nedenle sigara içenlerden daha çok sigorta kesintisi yapılmasını istemektedir. Hatta sigara içmeyenlere ayrı poliklinikler tahsis edilmesini isteyenler vardır. Matematik hesabı da bunu doğrulamakta, sigara içen ve içmeyenlerin devletin sağlık sistemini kullanma maliyetinin yaklaşık üç misli fark olduğu bildirilmektedir.

Türk Toraks Derneği

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır