9 Ağustos 2018

TV ve internet reklamlarındaki
''hem sigara için hem de ilacımızı kullanın, akciğeriniz temizlenecektir''
türünden açıklamalara kanmayın.

Değerli hastalarımız,

'Akciğerlerinizi % 95 temizleyebileceğini iddia ederek, sigaranın zararlı etkilerini tamamen ortadan kaldırdığını, sigara içmeye devam etseniz bile akciğerlerinizi 1-2 ay içerisinde sanki hiç sigara içilmemiş hale getireceğini ve yenileyeceğini' belirterek halk sağlığını istismar edip haksız kazanç sağlamaya yönelik görsel, yazılı, sosyal medyada çıkan haber ve reklamlara itibar etmeyiniz.

Sigaranın akciğerinizde oluşturduğu zararlı etkilerinin giderilmesi için tek yol sigara ve tütün ürünlerini bırakmaktır. Sigarayı bıraktıktan sonra saatler içinde karbonmonoksit seviyeniz normale döner, kalp atışı hızınız ve tansiyonunuz normalleşmeye başlar, haftalar içinde akciğer fonksiyonlarınız düzelmeye ve aylar içinde sigaraya bağlı öksürük, nefes darlığı azalmaya devam eder, yıllar içinde de kalp hastalığı , akciğer kanseri gibi daha birçok sigara nedeniyle oluşan hastalık riski azalır.

Tıbbi araştırmalarla etkinliği kanıtlanmış, etkisi ve yan etkileri bilinen, Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı, dünya ve Türkiye'de bulunan göğüs hastalıkları uzmanlık derneklerince önerilen sigara bırakma yardımı tedavisi için en yakın sağlık kuruluşundaki sigara bırakma yardımı merkezlerine başvurmanızı öneririz.

Sağlık en temel insan haklarındandır. Hakkınıza sahip çıkınız, sorgulayınız ve bu hakkınızı istismar ederek kazanç sağlamaya çalışanlara izin vermeyiniz.

Türk Toraks Derneği
Tütün Kontrolü Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır