15 Haziran 2017

Yatak odasındaki televizyonun uyku sağlığına etkisi

Uyku sırasında beynimiz ve vücudumuz genel olarak dinlenmekte ve enerji depolamakta yani bir çeşit yenilenme dönemi yaşamaktadır. Yatak odasında bulunan ve karşısında uyunulan bir televizyon varlığında bu pozitif süreç, tam olarak gerçekleşememektedir. Bu nedenle yatak odası sadece uyumak ve uyku ile ilişkili işlerin yapıldığı bir ortam olmalıdır.

Kişinin uyku ortamının yeri, sıcaklığı ile birlikte gece uykusundan önce yapılan televizyon izleme sıklıkla buna eşlik eden yeme (yiyecek, kafein, alkol, ilaçlar, tütün) davranışı gibi kişiyi harekete geçirici faaliyetler, uyku kalitesini etkileyerek uyku yoksunluğuna neden olabilmektedir. Üstelik televizyonun açıkken çıkarttığı ses, ışık gibi uyaranlar gece boyu “arousal” olarak isimlendirilen küçük uyanmalarla birlikte kişinin kalp hızında değişikliklere yol açmaktadır. Çoğu insanda bu şekilde uyanmalar sonrası yeniden uykuya dalmada zorlaşma ile uykunun sürdürülmesi güçleşmektedir.

Gelişen uyku yoksunluğunun sonucunda kişiler sabahları dinlenmeden kalkarak güne devam etmek zorunda kalmakta, bu da performans üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. İlave olarak, her gece tekrarlayan bu uyku ritmi ve düzeninde bozulma, kişide varsa uyku apnesini kötüleştirebilmekte ya da uyku apnesine zemin hazırlayabilmektedir. Ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen yatak odasında bulunan televizyon kaldırılmalı ve yatakta televizyon seyredilmemelidir.

Türk Toraks Derneği Uyku Bozuklukları ÇG 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır