24 Mart 2017

24 Mart Dünya Tüberküloz gününde bildiklerimiz ve bilmediklerimiz

Bugün 24 Mart Dünya Tüberküloz günü. Tüberküloz yani verem hastalığı Dünya üzerinde 2.4 Milyar insanı etkileyen, her dakikada 3 kişinin ölümünden sorumlu en ölümcül enfeksiyon hastalığıdır. Peki Tüberküloz hakkında neler biliyoruz, neler bilmeliyiz?

1.      Hastalığı yapan mikrop nedir?

            Verem hastalığını Mycobacterium tuberculosis isimli bir mikrop yapar. Bu mikrop, insanla tarih boyunca birlikte yaşamış bir mikroptur. Yavaş çoğalır ve vücudun bağışıklık sistemi tarafından öldürülmesi zordur. Özel boyalarla boyanarak mikroskopta 1.000 kez büyütülerek görülebilir. Laboratuvarlarda, özel hazırlanmış besiyerinde 15-45 günde çoğalır.

2.      Hastalık kimlerde fazla görülür?

            Verem hastalığı, bağışıklık sistemi bozukluklarında daha fazla ortaya çıkar; Özellikle, AIDS hastalığı olan , anti-TNF ilaç kullanan , organ ya da kemik iliği nakli yapılan, uzun süre kortiko-steroid ilaç kullanan, böbrek yetmezliği olan , diyabet hastalığı olan, yetersiz beslenen, sigara içen kişiler de verem hastalığı gelişme riski daha fazladır. Hastalığın yaygın olduğu ülkelerde sağlıklı insanlara da bulaşma riski fazladır. Ayrıca bulaşıcı verem hastalığı olan bir kişiyle uzun süre teması olan kişlerde de hasta olma riski yüksektir.

3.      Hastalık nasıl bulaşır?

            Bulaştırıcı hastalar akciğer ve gırtlak veremi olanlardır. Hastalık geçiren kişiden sağlıklı kişiye hava yoluyla bulaşır. Tedavi edilmeyen bir verem hastası bir yılda 3-10 kişiyi enfekte edebilir. Hasta kişinin havaya öksürme, hapşırma ve konuşma yoluyla saçtığı damlacıklar kurur. Geriye damlacık çekirdeği denilen gözle görülemeyecek kadar küçük parçası kalır. Havada serbest bulunan bu damlacık çekirdekleri verem mikropları taşır ve solunumla sağlıklı kişiler tarafından akciğerlere alınır. Verem hastası tedaviye başladıktan birkaç hafta sonra bulaştırıcı olmaktan çıkar.

 

Türk Toraks Derneği Tüberküloz ÇG

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır