15 Mart 2017

İPF'nin tedavisi mümkün müdür?

 İdiopatik Pulmoner Fibrozis (İPF) sıklıkla 50 yaşın üzerinde görülen ve nedeni tam olarak bilinmeyen geri dönüşsüz akciğer dokusu sertleşmesidir. Akciğerlerimize aldığımız temiz havadaki oksijen akciğer süngerimsi yapısı sayesinde akciğerlerin içindeki damarlara geçmekte, böylece kanımızı oksijenlendirmektedir. IPF’de ise akciğer süngersi yapısını kaybeder ve sertleşip, kalınlaşır. Bu nedenle kalpten çıkan kirli kan akciğerlerde yeterince oksijenlenemez. Bunun sonucunda kişide nefes darlığı, öksürük, çabuk yorulma, halsizlik, ellerde ve dudaklarda morarma, tırnak yataklarında şişlik gibi şikayetler gelişir.

Uzun yıllardır İPF için etkin bir tedavi arayışı sürmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda çeşitli ilaçlar denenmesine rağmen hastalığın ilerleyişini durduran veya tedavi eden bir yöntem bulunamamıştır. Tek kesin tedavisi akciğer naklidir. Etkin bir tedavi bulunamadığından hastalığın tanısı konduğu anda, hastanın akciğer nakli için de değerlendirilmeye başlanması önerilmektedir. Ancak son yıllarda umut vaadeden gelişmeler yaşanmaktadır. İPF’li hastalarda kullanılmaya başlanan yeni ilaçlarla hastalığın ilerleme hızının azaltılabildiği görülmüştür. Ancak bu etkinin hastalığın erken evrelerinde tedavi başlanırsa sağlanabildiği, ileri evrelerde ise çok yanıt alınmadığı ve oluşan akciğer hasarının geri dönmediği görülmektedir.

Özetle, eskiden İPF’nin tedavisi olmayan bir akciğer hastalığı olduğu düşüncesi yaygınken, şimdilerde yeni gelişmelerle erken evre hastalıkta tedavi başlanmasının hastalığın ilerleyişine olumlu katkılar sunabildiği ortaya konmuştur. Ancak tüm bunlara rağmen halen hastalığı tedavi eden ve mevcut fonksiyon kaybını iyileştiren bir tedavi mevcut değildir. Bu konuda yeni umutlar sunacak çalışmalar sürmektedir.

Türk Toraks Derneği Klinik Sorunlar ÇG

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır