6 Mart 2017

Pulmoner rehabilitasyon neden önemlidir?

 T.C. Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında her yıl “Pulmoner Rehabilitasyon Haftası” etkinlikleri yapılmakta olup konuya ilişkin sağlık personelinin ve toplumumuzun bilgilendirilmeleri, farkındalıklarının artırılması ve güncel gelişmelerin paylaşılması amaçlanmaktadır.

Bu yıl 12-18 Mart 2017 tarihleri arası “Pulmoner Rehabilitasyon Haftası” olarak belirlenmiş olup bu çerçevesinde tüm yurtta GARD Türkiye, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği ile birlikte konu ile ilgili çeşitli etkinlikler yapılması planlanmıştır.

Pulmoner rehabilitasyon, bir çok kronik akciğer hastalığı için tedavi planının önemli bir parçasıdır. Egzersiz, solunum teknikleri, diyet ve hasta eğitimi içerir. Bu yaklaşımlar hastaların yaşam kalitesi ve nefes darlığı, öksürük ve balgam gibi semptomların kontrolünün daha iyi olmasına yardımcı olur. Peki pulmoner rehabilitasyon neden önemlidir? İşte cevabı:

1-      Pulmoner rehabilitasyon akciğer hastalığınız hakkında eğitimi içerir. Hastalığınızla ilgili ilaçlar, tedaviler ve en son tedavi yaklaşımları hakkında bilgi edinmenizi sağlar. Aynı zamanda ilaçlarınızı doğru kullanmanıza yardımcı olur.

2-      Pulmoner rehabilitasyon, hastalığınızın gereksinimlerine özel diyet verir, çünkü diğer sağlık sorunları olan birine göre önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

3-      Pulmoner rehabilitasyon programı, kas kuvvetini ve genel sağlığı iyileştirmeyi amaçlayan fiziksel egzersizleri içerir. Egzersiz, son yıllarda kronik akciğer hastalığı olanlar için tedavinin önemli bir parçası olarak görülüyor ve pulmoner rehabilitasyonda fiziksel yeteneklerinize uygun program planlanmaktadır.

4-      Pulmoner rehabilitasyon size farklı nefes alma tekniklerini ve nefes alışınız zor olduğunda ne yapmanız gerektiğini öğretecektir.

5-      Daha güçlü hale geldiğinizde, pulmoner rehabilitasyon programınızda planlanan egzersiz eğitimi ile daha güçlü, daha az yorgun ve daha iyi uyuyabilmeye başlarsınız.

6-      Pulmoner rehabilitasyon, zamanla daha da güçlenmenize ve yaşam kalitenizin daha iyi olmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır; bu nedenle daha uzak mesafelere gidebilir ve bağımsızlığınızı geri kazanabilirsiniz.

7-      Pulmoner rehabilitasyon seansları genellikle grup halinde uygulanır, bu nedenle sizinle aynı konumda olan insanlarla tanışma fırsatı bulursunuz. Seanslarda aynı zamanda birbirinize yardım edebilir, deneyimler paylaşabilir ve birbirinizi destekleyebilirsiniz.

Türk Toraks Derneği Pulmoner Rehabilitasyon ÇG

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır